Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Buly

Olympijští Les Experts. Trio Francouzů slaví třetí zlato. Jako bilance plavce, smál se Karabatic

Tradiční francouzská přezdívka Les Bleus už se v házenkářském prostředí modifikuje na Les Experts. Francouzi opravdu experti jsou, olympijští. Z posledních čtyř Her brali tři zlaté a jednu stříbrnou. Především pánové Nikola Karabatic, Luc Abalo a Michael Guigou si zaslouží poklonu. Po triumfu nad Dány se s touto sbírkou medailí stali nejúspěšnějšími házenkářskými olympioniky v historii.

Luc Abalo, Michael Guigou a Nikola Karabatic
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/via www.imago-images.de autor: JB Autissier

Tři opory francouzského celku překonaly legendárního ruského brankáře Andreje Lavrova. "Třikrát olympijský vítěz, čtyři medaile, je to šílené, je to jako zápis plavce! Je pro mě těžké si uvědomit, čeho jsem dosáhli," rozplývala se další legenda tohoto sportu Nikola Karabatic.

Guigou – 39 let, Karabatic – 37 let, Abalo – 36 let. Na hřišti už sice nebyli hlavní ofenzivní silou týmu, ale kádru Guillaume Gilla dodávali potřebné zkušenosti. V play-off zápasech se žádný z nich nedostal nad hranici pět branek, ale nebylo to potřeba. Hru šéfovali a v čele byl kapitán Guigou. Střílely spíš nové opory, spojky Nedim Remili a především třiadvacetiletý dynamický levák Dika Mem.

Je nám líto, video expirovalo.
Házenkáři Francie porazili ve finále Dánsko a získali třetí olympijské zlato

"Jsem tak hrdý a pyšný na tým, protože je tady mnoho hráčů, kteří nebyli olympijskými vítězi. Jiní zažili turnaj v Riu, kde jsme skončili na posledním kroku. Teď je to zasloužené, tvrdě jsme pracovali a jsem rád i z osobního pohledu. Po zranění jsem zpět a jsem rád, že jsem tu mohl být s týmem. Skvělé, nemám slov," povídal Karabatic, jenž překonal letos vážné zranění kolene.

Francouzi čekali na zlato na velké akci od domácího mistrovství světa 2017. Za tu dobu získali pouze bronz na MS 2019 a Euru 2018. Přestože patří vždy mezi favority, v Tokiu tak trochu překvapili. Na lednovém světovém šampionátu skončili na nepopulární čtvrté pozici. Víc se věřilo úřadujícím mistrům světa Dánům v čele s Mikkelem Hansenem.

Jenže už první poločas Les Bleus zvládli na jedničku a vyhráli ho 14:10. V brance pak čaroval Vincent Gerard. "Kladl se hodně důraz na obranu. Věděli jsme, že dobrá defenziva je klíč k úspěchu a vytrvali jsme v ní. Navíc jsem ubránili Mathiase Gidsela, byli fyzicky tvrdí a přiměli je pochybovat," popsal Karabatic týmový plán.

Přestože se Dánové nebezpečně dotahovali a mohli v posledním útoku srovnat, Gilleho mužstvo skvělou obranou získalo míč a Ludovic Fabregas pečetil euforický triumf. Odplata za Rio de Janeiro se povedla. "Dorazíte na konec turnaje, opět proti oblíbenému Dánsku a řeknete si: Už nemůžeme znovu selhat! Po stříbrné medaili z poslední olympiády, i když by mnoho týmů i o ní snilo, tak jste sportovec, chcete vyhrávat a nemůžete s tím být spokojený," prohlásila hvězdná spojka PSG.

Trojnásobný nejlepší házenkář světa, čtyřnásobný světový šampion a trojnásobný evropský. Tento Karabaticův výčet je úctyhodný. Už prakticky nemá co víc dokázat. V médiích před turnajem se objevovaly úvahy: Půjde o zlatou tečku za kariérou Karabatice?

O tom, zda a kdy ukončí svou bohatou sportovní cestu, Karabatic zatím nemluví, teď je čas oslavit velký úspěch. Hry v Paříži už jsou prakticky za rohem, v roce 2024. To by byla také ideální rozlučka, doma a pod pěti kruhy. Ovšem zda vydrží Karabaticovi zdraví a chuť do házené, je ve hvězdách.

Pokud do domácího svátku za tři roky už s hraním nevydrží, tak případná poslední olympiáda s Karabaticem na palubovce byla ideálním závěrem cesty do házenkářského pantheonu.

Zdroj
ČT sport, ihf.info, L'Équipe

Hlavní zprávy

Nejčtenější články