Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Olympijský maraton žen patřil Keňance Jepchirchirové, Joglová dokončila na 52. místě

Olympijskou vítězkou v maratonu je Keňanka Peres Jepchirchirová, jež vyhrála v Sapporu v čase 2:27:20 před krajankou Brigid Kosgeiovou a Molly Seidelovou z USA. Na trati nechybělo ani české trio Eva Vrabcová Nývltová, Tereza Hrochová a Marcela Joglová, která z něj byla nejrychlejší a doběhla na 52. místě se ztrátou více než 12 minut na vítězku.

Keňanka Peres Jepchirchirová
zdroj: Reuters autor: Kim Hong-Ji

Mistryně světa a světová rekordmanka v půlmaratonu Jepchirchirová setřásla v ulicích Sappora Kosgeiovou dva kilometry před cílem a světovou maratonskou rekordmanku porazila o 16 sekund. Seidelová si doběhla pro bronz ve svém teprve třetím maratonu v životě s odstupem dalších 10 sekund.

Joglová cítila formu na lepší výsledek, ale v obtížných podmínkách zvolila opatrnější strategii a neakceptovala zrychlení skupiny, s níž se v úvodu držela. "Už to, že jsem mohla startovat, pro mě je olympijský sen. Moje tělo v těchto podmínkách dalo maximum a stačilo to na tenhle čas. Beru to jako další zkušenost, jsem strašně ráda, že jsem doběhla," řekla v nahrávce pro média.

V šesté desítce skončila i další olympijská debutantka Tereza Hrochová, jež druhý maraton v kariéře dokončila na 58. pozici s patnáctiminutovou ztrátou. Na start se málem nepostavila. "Ráno jsem se probudila a necítila jsem se v pořádku. Napsala jsem doktorovi, že budu potřebovat jeho pomoc, pak jsem vyšla z pokoje... Pak si jen pamatuji, jak jsem se probudila na lékařském pokoji s boulí na čele a šílenou klepavkou. Prý nedostatek cukru v těle," vylíčila na Instagramu. "Takže jsem opravdu ráda, že jsem závod doběhla," dodala.

Česká rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová se rozhodla nastoupit navzdory problémům s pravou kyčlí a stehenním svalem, ale při své celkově páté olympijské účasti - včetně ZOH - závod před mezičasem na 15. kilometru vzdala.

Jepchirchirová s Kosgeiovou se před zraky prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha a šéfa Světové atletiky Sebastiana Coea staly prvními vytrvalkyněmi ze stejné země, jež obsadily v ženském maratonu na OH první dvě místa. Třetí Keňanka, mistryně světa Ruth Chepngetichová, závod nedokončila.

"Jsem strašně šťastná, že jsme vyhrály jako Keňa a byly jsme první a druhá. Bylo velké horko a nebylo to jednoduché," uvedla Jepchirchirová, jež věřila, že její útok dva kilometry před cílem vyjde. "Když jsem zrychlila a získala náskok, řekla jsem si: 'Super, to zvládnu. Vyhraju.'"

Sedmadvacetiletá Jepchirchirová navázala na triumf Jemimy Sumgongové, která před pěti lety v Riu de Janeiro vyhrála olympijský maraton jako první Keňanka v historii. O rok později měla Sumgongová pozitivní dopingový test a odpykává si osmiletý distanc.

Do severněji položeného Sappora byly maratony a chodecké závody přesunuty kvůli extrémnímu vedru v olympijském Tokiu. Ideální vytrvalecké počasí však neměly běžkyně ani v dějišti zimních her z roku 1972. Start byl sice na poslední chvíli přesunut o hodinu už na 6:00, ale i tak se maratonkyně vydaly na trať při teplotě 25 stupňů Celsia, jež se v průběhu závodu vyšplhala až ke třicítce s vlhkostí kolem 65 procent.

Atletika:

Ženy: Maraton: 1. Jepchirchirová 2:27:20, 2. Kosgeiová (obě Keňa) 2:27:36, 3. Seidelová (USA) 2:27:46, 4. Derejeová (Et.) 2:28:38, 5. Mazuronaková (Běl.) 2:29:06, 6. Kejetaová (Něm.) 2:29:16, 7. Chumbaová (Bahr.) 2:29:36, 8. Ičijamaová (Jap.) 2:30:13, ...52. Joglová 2:39:29, 58. Hrochová 2:42:25, Vrabcová Nývltová (všechny ČR) nedokončila.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články