Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Olympijská štafeta v nesnázích. V Naganu osiřela, v Ósace ji nechtějí

Jeden problém za druhým: od začátku provázejí štafetu s olympijským ohněm v Japonsku komplikace. V Naganu ji kvůli koronaviru zakázali lidem sledovat přímo v ulicích. Guvernér prefektury Ósaka Hirofumi Jošimura na svém území navíc štafetu kvůli strmému nárůstu případů vůbec nechce. Do tohoto západojaponského regionu by měla štafeta zavítat za dva týdny.

Olympijská štafeta s pochodní míří do Tokia
zdroj: ČTK/AP

Cesta olympijského ohně na Národní stadion do Tokia začala minulý týden ve Fukušimě. Na zahajovací ceremoniál nesměli kvůli koronaviru diváci. Obecně by lidé měli mít přístup k trase štafety, když budou nosit roušky, dodržovat rozestupy a povzbuzovat jen tleskáním. V Naganu ale diváky zakázali, aby zamezili shlukování lidí.

Olympijská štafeta by měla díky deseti tisícům běžcům navštívit za 121 dní všech 47 prefektur. Pořadatelé si už dříve vymínili právo některý úsek v případě zhoršené situace vynechat.

Ósaka je na tom momentálně hůře než Tokio

To by se mohlo týkat Ósaky, kde se chystají nová opatření. Vláda je zamýšlí zavést od pondělí do 5. května. Hodlá zkrátit otevírací dobu obchodů a vyzve obyvatele, aby pracovali z domova, pokud je to možné. Kabinet také žádá, aby se lidé zdrželi rizikových aktivit, jako je například skupinový zpěv.

V posledních dnech se v prefektuře Ósaka nakazilo koronavirem více lidí než ve výrazněji lidnatějším hlavním městě Tokiu. Ve středu bylo v prefektuře ohlášeno 599 nových případů, v Tokiu 475. Počet se blíží lednovému rekordu, který v jednom dnu činil 654.

"Požádáme lidi, aby nevycházeli ven s výjimkou nezbytných záležitostí. Štafeta s pochodní ve městě Ósaka by měla být zrušena," uvedl guvernér Jošimura.

Olympijské hry v Tokiu, které se kvůli pandemii musely o rok posunout, by měly začít 23. července. Nebudou na ně moci přijet zahraniční fanoušci.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy