Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Olympiáda v Tokiu nebude ani letos, tvrdí The Times. Japonský premiér to odmítá

Budou olympijské hry v Tokiu v tomto roce? Podle birtského listu The Times ne. Hry byly kvůli pandemii přesunuty z minulého roku na letošek, jenže podle listu to nevypadá dobře. Japonská vláda prý došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit pořádání Her i letos v létě.

Osaměle vyhlížející olympijské kruhy v centru Tokia
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Britský list se odkazuje na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z japonské vládnoucí koalice. Kabinet premiéra Jošihideho Sugy se podle něj nyní soustředí na to, aby si zajistil pořádání Her v dalším volném termínu, tedy v roce 2032. Mluvčí japonské vlády označil zprávu za nepravdivou, organizátoři uvedli, že se na olympiádu plně připravují.

"Nikdo to nechce říct jako první, ale panuje shoda na tom, že je to příliš složité. Osobně si nemyslím, že se budou (Hry) konat," řekl zdroj The Times. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i japonská vláda přitom veřejně stále tvrdí, že se největší sportovní akce na světě letos odehraje za přijetí zvláštních opatření proti šíření nákazy.

Podle listu však hrozí, že by se olympiáda namísto sportovního svátku a oslav mezinárodní soudržnosti mohla stát akcí, na níž dojde k významnému rozšíření viru. Japonsko totiž kvůli zimní vlně pandemie vyhlásilo stav nouze ve svých největších městech včetně Tokia. Průzkumy ukazují, že s pořádáním her letos v červenci a srpnu nesouhlasí 80 procent Japonců.

Je nám líto, video expirovalo.
Otazníky nad olympiádou v Tokiu

Zrušení olympiády by podle listu bylo pro Japonsko finanční katastrofou. Země již na přípravy vynaložila nejméně 25 miliard dolarů (536 miliard korun), z nichž tři čtvrtiny pocházely z veřejného rozpočtu.

Cílem vlády je podle The Times udržovat zdání toho, že země stále o pořádání olympiády letos v létě usiluje, aby Japonsko získalo automaticky právo na pořádání Her v náhradním termínu v roce 2032 ve chvíli, kdy bude letošní akce nevyhnutelně zrušena.

Japonské vedení přitom zřejmě čeká na první krok ze strany jiných států podobně jako loni, kdy se rozhodlo o odložení Her poté, co Kanada a Austrálie ohlásily, že na akci nevyšlou svoje sportovce. "Pokud by někdo jako (americký) prezident (Joe) Biden řekl, že sportovci USA nemohou přijet, pak bychom mohli říct: Tak, teď je to nemožné," řekl zdroj The Times.

Premiér Suga dnes v reakci na zprávu britského listu v parlamentu prohlásil, že je odhodlán olympijské hry letos uskutečnit. V podobném duchu se následně vyjádřili i organizátoři akce, kteří uvedli, že se "plně soustředí" na přípravy ve spolupráci s japonskou vládou a MOV. Vládní mluvčí Manabu Sakaj pak uvedl, že se zprávy o možném zrušení Her nezakládají na pravdě.

Letenku do Tokia už si splněnými limity zajistilo deset českých reprezentantů. Atleti Zuzana Hejnová, Jakub Vadlejch, Nikola Ogrodníková a Tomáš Staněk, jejichž nominaci musí ještě potvrdit svaz, a plavci Simona Kubová, Jan Micka, Barbora Seemanová a Kristýna Horská. Nominaci na jméno mají rovněž lezec Adam Ondra a sportovní gymnastka Aneta Holasová. Šéf výpravy Martin Doktor počítá, že by nakonec mohlo lettT do Tokia až 120 českých reprezentantů.

Bach tvrdí: Hry budou

O tom, že se budou olympijské hry v Tokiu konat, ujišťuje i prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. "V této chvíli nemáme důvod nevěřit, že olympijské hry v Tokiu začnou 23. července na Olympijském stadionu. Proto neexistuje žádný plán B a proto jsme naprosto oddaní tomu, abychom připravili bezpečné a úspěšné Hry," uvedl ve čtvrtek.

V olympiádu věří i prezident Světové atletiky Sebastian Coe, který byl šéfem organizačního výboru při OH 2012 v Londýně. Ze všech zemí na světě je podle něj právě Japonsko schopné takový úkol zvládnout. "Jako šéf sportovní federace jsem opravdu vděčný, že se s tím potýká právě Japonsko, a ne nějaké jiné země, které mi přišly na mysl. Jsem si jistý, že tam budeme," řekl.

Klíčové zřejmě budou příští dva měsíce. Loňské rozhodnutí o bezprecedentním odložení olympijských her přišlo 24. března jen dvanáct dní poté, co byl v Řecku zapálen olympijský oheň. Také tehdy do poslední chvíle MOV i japonští pořadatelé ujišťovali, že se Hry uskuteční.

Letní hry v roce 2024 se budou konat v Paříži, o čtyři roky později pak v Los Angeles. Rozhodnutí o tom, která země bude pořádat olympiádu v roce 2032, padne zřejmě do roku 2025.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy