Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Forum Bez frází Barbory Černoškové

Olympiáda a koronavirus? Průběh Her by byl za aktuálního stavu obtížný, tvrdí virolog

Uspořádat olympijské hry za současného stavu epidemie koronaviru by bylo obtížné. Tvrdí to japonský virolog Hitoši Ošitani. V červenci ale může být podle něj situace jiná. Olympijské hry začnou 24. července.

Olympijské hry a koronavirus
zdroj: ČTK/AP autor: Jae C. Hong

Olympijské hry byly od obnovení antické tradice v roce 1896 zrušeny jen během obou světových válek. Kvůli epidemii koronaviru, která si vynutila zrušení řady sportovních akcí v Číně, se dostaly do centra pozornosti. Pořadatelé i Mezinárodní olympijský výbor ujišťují, že ohroženy nejsou.

Pokud by se ale měly konat nyní, nemuselo by být jejich uspořádání jednoduché. "Musíme najít tu nejlepší strategii, jak mít bezpečnou olympiádu. Momentálně efektivní strategii nemáme a myslím, že by mohlo být náročné mít olympiádu teď. Ale do konce července můžeme být v jiné situaci," uvedl Ošitani, jenž byl poradcem Světové zdravotnické organizace (WHO) v době epidemie nemoci SARS.

Nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, už v pevninské Číně podlehlo přes 2000 lidí. Mimo Čínu zatím případy nejsou tak časté. Největším ohniskem nákazy je výletní loď Diamond Princess, kotvící v japonské Jokohamě, na které se nakazilo přes 600 ze 3700 lidí na palubě. Dva z nich zemřeli.

Hrozba pro olympiádu nespočívá jen v případném větším rozšíření koronaviru v Japonsku, ale i v případném vzniku velkých zdrojů nákazy podobných současnému Wu-chanu v Africe nebo jinde v Asii. "Takže teď musíme přijmout preventivní opatření, aby se tomu zabránilo," poznamenal virolog.

Olympijská pochodeň
zdroj: Reuters

WHO: obavy o olympiádu jsou předčasné

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje úvahy o ohrožení olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru za předčasné. Sportovní megaakce má začít 24. července, což je zatím příliš daleko na to, aby se dalo odhadnout riziko jejího zrušení nebo přeložení. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i pořadatelé v uplynulých týdnech opakovaně ujišťovali, že epidemie s ohniskem v Číně největší sportovní svátek tohoto roku neohrozí.

Ředitel krizových programů WHO Michael Ryan řekl, že se zatím neuvažuje o vydání nějakých doporučení směrem k olympiádě. S organizátory i představiteli MOV je organizace v pravidelném kontaktu od prosince, kdy se koronavirus v Číně začal šířit. "Pomáháme jim s posuzováním rizika. Budeme s nimi úzce spolupracovat v následujících týdnech a měsících," řekl Ryan.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články