Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Odložení her přijde MOV na 800 milionů dolarů

Účet to nebude zrovna levný. Odložení her v Tokiu na příští léto přijde Mezinárodní olympijský výbor na 800 milionů dolarů, tedy 20,5 miliardy korun. Takovou částku oznámil předseda Thomas Bach poté, co ji schválil výkonný výbor.

Noční Tokio s olympijskými kruhy
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Viola Kam

Hlavní část, 650 milionů dolarů, vyčlenil MOV na pokrytí dodatečných nákladů, 150 milionů si rozdělí sportovní federace a národní olympijské výbory. Hry se uskuteční příští rok od 23. července do 8. srpna.

"Koronavirová krize měla významné finanční dopady na olympijské hry, celé olympijské hnutí jako celek i MOV," řekl Bach po zasedání exekutivy v Lausanne.

Samotní japonští pořadatelé už dříve vyčíslili náklady spojené s odkladem her podle prvních odhadů na minimálně 640 miliard jenů, v přepočtu asi 147 miliard korun.

Od březnového historického rozhodnutí MOV uvolnil i další desítky milionů dolarů do takzvaného fondu solidarity. Z něho mohou národní olympijské výbory čerpat prostředky na pokrytí ztrát, které jim přeložením her vznikly.

Je nám líto, video expirovalo.
MOV poskytne 800 milionů dolarů na důsledky odložení Her v Tokiu

Duch her ohrožen být nesmí

Bach ujistil, že nadále je snahou najít co nejvíce možných úspor. Pracovní skupina speciálně zřízená pro reorganizaci her podle něj obrátí každý kámen. "Ale duch her a kvalita soutěží musí zůstat zajištěna," zdůraznil šéf olympijského hnutí.

Jakékoli pochybnosti o tom, že by se tokijské hry nemohly uskutečnit ani příští léto, odmítl. "Je příliš brzy vyvozovat závěry z aktuální situace na událost, která bude za 14 měsíců," uvedl Bach. MOV má podle něj plnou důvěru ve Světovou zdravotnickou organizaci, i tak je ale v době pandemie obtížné jakékoli plánování. "Nikdo neví, jak bude svět vypadat zítra," dodal Bach.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy