Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Nerušte OH v Tokiu, ale přemýšlejte, jak je uskutečnit, vzkazují gymnastické hvězdy

Nepřemýšlet o tom, že by se ani příští rok nekonaly olympijské hry v Tokiu, ale hledat cestu, jak je uskutečnit. K tomu vyzval trojnásobný olympijský vítěz ve sportovní gymnastice Kohei Učimura. Japonskou gymnastickou hvězdu nadchl nedělní mítink přátelství a solidarity v Tokiu, kterého se zúčastnila třicítka závodníků z Japonska, Spojených států amerických, Ruska a Číny.

Kohei Učimura
zdroj: ČTK/AP autor: Rebecca Blackwell

Závodili v hale, kde se mělo už letos v létě bojvat o medaile, ale kvůli pnademii koronaviru byly hry odloženy o rok. Pro Učimuru to byl první závod po bezmála dvou letech, kdy si léčil řadu zranění. Akci pro světovou špičku a 2000 fanoušků včetně členů jeho fanklubu považoval za ohromný úspěch. "Kvůli pandemii většina z nás nemohla trénovat nebo závodit. Bylo fajn nejen se znovu setkat, ale také sdílet všechny pocity," popisoval na oficiálním webu olympijských her.

Jednatřicetiletý Japonec pak vzkázal, co si myslí o osudu tokijské olympiády, o které část japonské veřejnosti vzhledem k pokračujícímu šíření koronaviru pochybuje. "Otázka, kterou bychom si měli klást, není, jestli můžeme olympiádu uspořádat nebo ne, ale jak. A všichni potřebujeme dát hlavy dohromady, abychom zajistili, že se uskuteční. Chci, aby lidé začali přemýšlet jinak. Říkám to, i když si dobře uvědomuji, že to nebude jednoduché. Nemyslím si, že by se to mohlo podařit, pokud sportovci a veřejnost nebudou na stejné vlně. Ale jsem si jistý, že existuje způsob, jak se to může provést, a žádám všechny, aby přestali přemýšlet, že se to nemůže uskutečnit," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
Gymnasté hledají způsoby, jak trénovat a závodit

Bronzový medailista z prostných z mistrovství světa 2017 Yul Moldauer považoval už nedělní závod za účasti gymnastických velmocí za miniolympiádu. "Už to bylo nějakou dobu, kdy jsme mohli závodit, takže být tady a být tady s ostatními zeměmi a ostatními závodníky bylo výjimečné pro mě a jsem si jistý, že i pro ně," řekl čtyřiadvacetiletý Američan.

Na slavnostní zahájení tohoto výjimečného gymnastického závodu poslal překvapivě videovzkaz prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. "V těchto těžkých časech potřebujeme olympijské hodnoty výjimečnosti, respektu a především přátelství a solidarity více než kdy jindy. Proto tahle soutěž přichází v ten nejlepší čas. Touto soutěží také vy závodníci ukazujete, že sport může být bezpečně organizován i za současných hygienických opatření. Tohle může být důležité pro celý svět, protože nám to dává sebedůvěru pro pořádání dalších akcí, především samozřejmě odložených olympijských her v Tokiu," řekl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy