VK Lvi Praha - VK Trox Příbram

Müller těsně proklouzl do semifinále běhu na 400 m překážek, Červenková končí

Jako první český atlet se na olympijských hrách v Tokiu představil Vít Müller. V závěrečném rozběhu na 400 m překážek obsadil páté místo časem 49,59 sekundy a těsně proklouzl do nedělního semifinále. Naopak Markéta Červenková byla výkonem 17,33 m v kvalifikaci koulařek až čtyřiadvacátá a v Japonsku končí. První zlato získal v Tokiu Selemon Barega v běhu na 10 000 metrů.

Selemon Barega
zdroj: ČTK/AP autor: David J. Phillip

Do semifinále postupovali přímo čtyři z každého z pěti rozběhů a další čtyři časem. Müller v posledním rozběhu, který ovládl americký favorit Rai Benjamin, sice doběhl pátý, ale čas mu na postup stačil.

První olympijské zlato získal v běhu na 10 000 metrů Selemon Barega z Etiopie v čase 27:43,22. V drtivém finiši porazil světového rekordmana Joshuu Cheptegeie z Ugandy, třetí doběhl další Uganďan Jacob Kiplimo.

Další ugandský vytrvalec Stephen Kissa vyrazil hned od startu a získal až padesátimetrový náskok. Ale to byla jen epizoda, která skončila po osmnácti minutách, kdy ho soupeři dostihli a on vzdal.

Po závodě byl středem pozornosti novinářů více než medailisté. "Měli jsme plán rozběhnout rychlý závod a já jsem se obětoval," prozradil taktiku, podle níž se dva jeho krajané k němu měli připojit. "Ale když jsem se otočil, nebyli tam. Chtěli jsme zlato a bohužel máme jen stříbro a bronz. Přesto jsem šťastný a třeba se někdo příště obětuje pro mě," řekl Kissa.

V tokijském dusnu začínali vytrvalci opatrně, až v závěrečné třetině se začal starat o zrychlení Keňan Rhonex Kipruto. Závěr ale měl nejlepší Barega a ke stříbru z pětky na mistrovství světa z Dauhá přidal olympijské zlato.

Mezi sprinterkami na 100 m byla nejrychlejší Marie Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny, která už v rozběhu vyrovnala africký rekord 10,78. Pod jedenáct sekund běželo hned šest sprinterek, včetně Jamajčanky Shelly-Ann Fraserové-Pryceové, usilující na stovce o třetí olympijské zlato.

V běhu na 3000 m překážek potvrdil roli favorita Lamecha Girma z Etiopie, čas 8:09,83 je nejlepší, jaký kdy kdo v rozběhu na olympiádě zaběhl. Vyřazen byl například keňský mistr Leonard Bett.

Na pětikilometrové trati žen udělala Sifan Hassanová z Nizozemska první krok k plánovaným třem zlatým, s přehledem vyhrála svůj rozběh za 14:47,89. V pondělí ji čeká finále i rozběhy na 1500 m.

V kvalifikaci diskařů předvedl nejdelší hod 66,12 metru švédský mistr světa Daniel Stahl. Hned v prvním pokusu splnil jako jediný limit pro finále, na postup nakonec stačilo hodit necelých 63 metrů. Mezi dvanáctku finalistů se nevešel Jamajčan Fedrick Dacres, druhý z MS v Dauhá se po zranění ruky nedostal do formy a skončil třináctý.

Ani v kvalifikaci výšky nedošlo na plnění finálového limitu, ale i 228 cm bylo nad síly Ukrajince Andrije Procenka s osobním rekordem 240 cm, který tak přišel o své třetí olympijské finále.

V kvalifikaci trojskoku žen měla nejlepší zápis Yulimar Rojasová z Venezuely. Dvojnásobná mistryně světa hned prvním pokusem přistála i s více než třiceticentimetrovým nedošlapem ve vzdálenosti 14,77 metru. Sedmatřicetiletá obhájkyně zlata Caterine Ibargüenová z Kolumbie sice limit nesplnila, ale ve finále bude.

Při olympijské premiéře čtvrtkařských smíšených štafet byli Poláci v evropském rekordu 3:10,44 rychlejší než favorizované kvarteto USA.

Výsledky atletiky

Rozběhy a kvalifikace:

Muži: 400 m př. 1. Samba (Kat.) 48,38,... 23. Müller (ČR) 49,59 - postoupil do semifinále, 3000 m př.: 1. Girma (Et.) 8:09,83, disk: 1. Stahl (Švéd.) 66,12.

Ženy: 100 m (vítr -0,3 m/s): 1. Ta Louová (Pobř. sl.) 10,78, 800 m: 1. Gouleová (Jam.) 1:59,83, 5000 m: 1. Hassanová (Niz.) 14:47,89, trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 14,77, koule: 1. Kung Li-ťiao (Čína) 19,46, ...24. Červenková (ČR) 17,33 - nepostoupila do finále

Smíšená štafeta 4x400 m: 1. Polsko 3:10,44.