Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Kooperativa NBL 2023/2024

Ledecká na šesté zlato nedosáhla, Peaty obhájil na prsařské stovce triumf z Ria

Katie Ledecká ve své první finálové disciplíně v Tokiu na šestou zlatou medaili nedosáhla. V závodu na 400 metrů volný způsob porazila čtyřiadvacetiletou americkou hvězdu Australanka Ariarne Titmusová v čase 3:56,69. Ledecká zaostala o 67 setin sekundy. Kanaďanka Margaret MacNeilová získala zlato na motýlkářské stovce a po stříbru z kraulařské štafety na 4×100 metrů získala na Hrách druhou medaili. Brit Adam Peaty obhájil na prsařské stovce zlato z Ria.

Katie Ledecká nestačila na 400 metrů volně na Australanku Titmusovou
zdroj: USA Today Sports autor: Robert Hanaširo

Ledecká se snaží v Tokiu přepsat historii svého sportu. Pokud by k pěti zlatům z Londýna a Ria přidala další tři, vyrovnala by se nejúspěšnější plavkyni olympijských dějin Jenny Thompsonové.

V obhajobě triumfu na kraulařské čtyřstovce jí ale zabránila dvacetiletá Titmusová, která získala při premiéře pod pěti kruhy zlato a vytvořila nový oceánský rekord druhým nejrychlejším časem historie.

Ledeckou porazila na této trati stejně jako na mistrovství světa v korejském Kwangdžu v květnu 2019.

Bronz získala devatenáctiletá Číňanka Li Ping-ťie, která si pro první cenný kov pod pěti kruhy dohmátla v asijském rekordu 4:01,08.

"Je to neuvěřitelné. Asi největší věc, které můžete ve sportovní kariéře dosáhnout," prohlásila nová šampionka po nejatraktivnějším souboji na této trati v historii.

Světový rekord 3:56,46 stanovila Ledecká při triumfu v Riu. Tentokrát se čtvrtým nejrychlejším časem v dějinách (3:57,36) musela spokojit se stříbrem, druhým, které sedminásobná olympijská medailistka ve sbírce má.

"Bojovala jsem zuby nehty. Věděla jsem, že to bude bitva do konce. Nemyslím si, že by mi došly síly. Ona byla na posledních 50 nebo 75 metrů rychlejší. Nemohla jsem zaplavat lépe," uvedla Ledecká, která v individuálním závodě pod pěti kruhy prohrála ve finále poprvé.

Po triumfech na kraulařské osmistovce v Londýně i Riu a na dvoustovce i čtyřstovce na minulé olympiádě našla přemožitelku. Po bitvě se soupeřky hned u bazénu objaly.

"Poděkovala jsem jí. Bez ní bych tady nebyla. Kdyby nebyl někdo jako ona, komu se chcete vyrovnat, nebyla bych tak dobrá," řekla Titmusová.

Jednadvacetiletá rodačka z Číny MacNeilová, která startuje pod pěti kruhy premiérově, vytvořila nový kontinentální rekord.

Časem 55,59 předčila o pět setin sekundy Číňanku Čang Jü-fej, o dalších osm setin zaostala bronzová Australanka Emma McKeonová. Navázala tak na motýlkářské stovce na zlato z MS v Kwangdžu.

O dva roky starší Čang Jü-fej dosáhla na cenný kov na Hrách premiérově. Sedmadvacetiletá McKeonová dosáhla už na šestou olympijskou medaili.

S australskou štafetou slavila v neděli v Tokiu zlato ve světovém rekordu, z minulé olympiády v Riu má zlato, dvě stříbra a bronz.

Obhájkyně titulu Švédka Sarah Sjöströmová skončila šestá. Světová rekordmanka se potýkala před olympiádou se zdravotními potížemi, protože si v únoru zlomila loket.

Šestadvacetiletý Peaty výkonem 57,37 porazil o 63 setin Nizozemce Arna Kammingu, který dosáhl na první olympijskou medaili stejně jako bronzový Ital Nicolo Martinenghi.

Peaty předvedl pátý nejrychlejší čas historie a jako první britský plavec v historii obhájil zlato na OH.

Americká kraulařská štafeta na 4x100 metrů vyhrála třetím nejrychlejším časem v dějinách 3:08,97. Ze sestavy, která vybojovala zlato ve finále v Riu, zůstal jen Dressel.

Před pěti lety spolu s ním triumfovali legendární Michael Phelps, Ryan Held a Nathan Adrian. V rozplavbě se na triumfu tehdy podílel také Pieroni. Pro Američany to byl na této trati desátý triumf v olympijské historii.

Naopak poprvé se dočkali medaile Italové. Kvarteto Alessandro Miressi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri a Manuel Frigo skončilo časem 3:10,11 překvapivě druhé. Bronz získali Australané Matthew Temple, Zac Incerti, Alexander Graham a Kyle Chalmers.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články