Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Moderní pětibojař Kuf sahal po medaili, zradila jej poslední střelba

Moderní pětibojař Jan Kuf sahal v olympijském závodě po medaili. Na závěrečnou střeleckou položku přibíhal druhý, ale zaváhal a soupeře už v závěru nedostihl. Zvítězil Brit Joseph Choong, na Kufa zbyla až osmá příčka, když se před něj dostal i nakonec pátý Martin Vlach.

Vyhrál Brit Joseph Choong před Egypťanem Ahmadem Aldžandjem a Korejcem Čon Ung-tem. Bronzový medailista z mistrovství světa 2014 Kuf vyrazil do kombinace běhu a laserové střelby jako třetí a dlouho se držel v boji o některou z medailí, ale po zkratu při čtvrté střelbě se propadl na osmé místo. Skvělým během se před něj dostal i třetí z předloňského evropského šampionátu Vlach, který se z 19. místa posunul o 14 příček.

Soutěži, která se poprvé v historii uskutečnila na stejném stadionu, vládl od úvodního šermu Choong. V běžeckém finiši porazil Aldžandje a po stříbru z předloňského mistrovství světa zaznamenal největší úspěch kariéry. Na předchozích Hrách v Riu skončil desátý.

Čtyřiadvacetiletému Vlachovi, který musel v dubnu po pádu z koně na operaci s ramenem, se dnešní vstup do olympijské premiéry příliš nepovedl, po plavání a šermu byl až sedmadvacátý. V parkuru si v sedle Faromea jako jeden ze tří jezdců připsal maximální možný počet bodů a polepšil si na 19. místo. V závěrečné kombinaci předvedl nejrychlejší čas ze všech, výkonem 670 bodů překonal i olympijský rekord.

O šest let starší Kuf, jehož v přípravě trápilo koleno, po šesté příčce ve čtvrtečním základním kole šermu zahájil hlavní část soutěže 16. místem v plavání. V bonusovém šermířském kole žádný další bod nepřidal. Parkur, který před pěti lety v Riu nedokončil a celkově obsadil poslední 36. místo, na koni Crackyfy Z zajel čistě. Za překročení časového limitu se mu odpočetlo šest bodů, v průběžném pořadí si polepšil o čtyři příčky.

Šestadvacetiletý Choong navázal na páteční triumf krajanky Kate Frenchové. Na jejich úspěších má podíl i bronzový z OH 1976 v Montrealu Jan Bártů, který je od roku 1998 šéftrenérem britské reprezentace. Největším úspěchem českého moderního pětiboje je zlato Davida Svobody z OH 2012 v Londýně.

Moderní pětiboj:

Muži: 1. Choong (Brit.) 1482 b., 2. Aldžandj (Eg.) 1477, 3. Čun Ung-te 1470, 4. Čung Čin-hwa (oba Kor.) 1466, 5. Vlach (ČR) 1462, 6. Marosi (Maď.) 1461, 7. Prades (Fr.) 1458, 8. Kuf (ČR) 1455.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články