Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Lipták drží po prvním kole kvalifikace trapu postupovou pozici, Kostelecký ztrácí ránu

Jiří Lipták je po prvním dnu kvalifikace olympijské soutěže v trapu čtvrtý a drží postupovou příčku na účast v šestičlenném finále. Aktuální vicemistr Evropy zatím chyboval jen jednou ze 75 ran, stejnou bilanci mají další čtyři soupeři, stoprocentní nebyl nikdo.

Jiří Lipták
zdroj: ČTK autor: Pavel Lebeda

Druhý český reprezentant a olympijský šampion z Pekingu 2008 David Kostelecký je po dvou chybách třináctý, zaznamenal stejný výkon jako osm dalších střelců a současná pozice by pro něj ve vyrovnané soutěži znamenala rozstřel o poslední postupové místo.

Po třech z pěti položek vede Kuvajťan Abdulrahman Faihan, který je v čele díky bilanci posledních 58 trefených ran za sebou.

Je nám líto, video expirovalo.
Střelec Lipták je v kvalifikaci trapu čtvrtý, finále má na dosah i Kostelecký

Všech 75 terčů netrefil ani jeden z 29 účastníků, dvakrát v poslední části chyboval například do té doby vedoucí Rus Alexej Alipov, olympijský vítěz z Atén 2004.

Jak Lipták, tak Kostelecký měli do závodu dobrý vstup a oba opouštěli střelnici po úvodní sérii bez jediného omylu.

O stoprocentní bilanci ale přišli v druhé položce, kdy nejprve Kostelecký netrefil 39. terč a Lipták 47. Zatímco Lipták už nechyboval, Kostelecký minul ještě jednou a vypadl z první desítky.

David Kostelecký
zdroj: Reuters autor: ANN WANG

Šestačtyřicetiletý Kostelecký je podruhé za sebou nejstarším českým olympionikem ve výpravě a účastní se šestých Her.

Vyrovnal tím české maximum, o které se nyní dělí s veslaři Jiřím Ptákem a Václavem Chalupou, běžkyní a bikerkou Kateřinou Neumannovou a vodní slalomářkou Štěpánkou Hilgertovou.

Poprvé střílel pod pěti kruhy v roce 1996 v Atlantě a největšího úspěchu dosáhl o 12 let později v Pekingu, kde získal zlatou medaili.

Na posledních Hrách v Riu de Janeiro skončil na čtvrtý, ve finále byl i v Sydney 2000, kde byl šestý. O šest let mladší Lipták prožívá druhou olympijskou účast. Před devíti lety byl v Londýně osmnáctý.

V soutěži žen se zatím nejlépe dařilo slovenské střelkyni Zuzaně Rehák-Štefečekové. Stříbrná medailistka z Pekingu a Londýna, která vynechala poslední olympiádu kvůli mateřské pauze, trefila jako jediná v úvodní kvalifikaci všech 75 terčů.

Sportovní střelba:

Muži:

Kvalifikace (po 1. dnu): 1. Faihan (Kuv.) 74, ...4. Lipták 74, 13. Kostelecký (oba ČR) 73.

Ženy:

Kvalifikace (po 1. dnu): 1. Rehák-Štefečeková (SR) 75.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články