Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inCycle 2020

Konec olympijské štafety. Po odložení Her byla zrušena

Po rozhodnutí o přeložení olympijských her na rok 2021 byla zrušena oficiální část štafety, jež měla ve čtvrtek odstartovat ve Fukušimě. Olympijský oheň ale zůstane v Japonsku až do zahájení Her v novém termínu. "Oheň bude prozatím uložen a vystaven ve Fukušimě," uvedl prezident organizačního výboru Joširo Mori.

Olympijská pochodeň je v Japonsku
zdroj: ČTK/AP autor: Eugene Hoshiko

"Olympijské hry v Tokiu by mohly sloužit jako symbol naděje pro svět během těchto krušných časů a olympijský oheň by mohl být světlem na konci tunelu, v němž se svět nyní nachází. Proto jsme se dohodli, že oheň v Japonsku zůstane," uvedl MOV. Olympijská štafeta měla ve čtvrtek začít v rámci boje proti šíření koronaviru bez diváků, oheň neměl hořet v tradiční pochodni a neměli ho nést běžci.

Místo toho měl být plamen pro Hry v Tokiu udržován v lucerně a po trase jej mělo přepravovat vozidlo. Olympijský oheň byl zažehnut 12. března v řecké Olympii. Ani na tento tradiční ceremoniál ale kvůli pandemii koronaviru nesměli diváci a v omezeném režimu se uskutečnily i další oficiality.

Řecká část štafety byla dokonce předčasně ukončena, protože při zastávce ve Spartě přilákala nečekaně vysoký počet lidí. Do Japonska dorazil olympijský oheň v pátek a nejprve se vydal na takzvanou cestu ohně zotavení, při které navštěvoval místa nejvíce postižená ničivým zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011.

O víkendu se přes obavy z šíření koronaviru přišlo podívat na olympijský oheň vystavený na železniční stanici v japonském Sendai více než 50 tisíc lidí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy