Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Kipchoge v Sapporu suverénně obhájil vítězství v maratonu

Eliud Kipchoge z Keni na olympijských hrách suverénně obhájil vítězství v maratonu. Světový rekordman vyhrál v Sapporu časem 2:08:38 a navázal na pět let staré prvenství z Ria de Janeiro. Za šestatřicetiletým favoritem doběhli se ztrátou téměř půldruhé minuty dva somálští rodáci reprezentující evropské státy. Stříbro získal pro Nizozemsko Abdi Nageeye a bronz vybojoval Bashir Abdi v belgickém dresu.

Eliud Kipchoge
zdroj: Reuters autor: Kim Hong-Ji

Kipchoge je třetím maratoncem, který dokázal obhájit olympijské vítězství. Před ním se to povedlo legendárnímu Etiopanovi Abebemu Bikilovi (1960 a 1964) a reprezentantovi někdejší NDR Waldemaru Cierpinskému (1976 a 1980).

"Tohle je můj odkaz, druhé vítězství v maratonu za sebou. Doufám, že to pomůže inspirovat novou generaci," uvedl Kipchoge.

"Znamená to pro mě opravdu moc. Loňský rok byl náročný (kvůli pandemii) a jsem rád, že organizátoři dokázali tenhle závod nakonec uspořádat. Mám radost, že mám titul, obrovský úspěch ale je, že se tahle olympiáda konala. Znamená to, že jsme na cestě k normálnímu životu. Covid-19 bude pryč, to je smysl této olympiády," prohlásil.

Je nám líto, video expirovalo.
Závěr olympijského maratonu

Po třicátém kilometru se Kipchoge, jehož světový rekord má hodnotu 2:01:39, začal soupeřům vzdalovat a jeho náskok postupně narůstal. V cíli měl na druhého Nageeyeho k dobru minutu a 20 sekund.

S větším náskokem doběhl vítěz olympijského maratonu naposledy v roce 1972 v Mnichově, kde Američan Frank Shorter vyhrál o dvě minuty a 12 sekund.

Kipchoge si doběhl už pro čtvrtou olympijskou medaili. V letech 2004 a 2008 získal na dráze bronz a stříbro na 5000 metrů.

"Chtěl jsem se ostatním utrhnout, abych lidem ukázal, jak je to krásný závod. Taky jsem chtěl otestovat, jak na tom jsem," řekl Kipchoge.

Během závodu zaujal i svými úsměvy. "Úsměv znamená štěstí. Když jste šťastný, pomůže vám to se uvolnit a užít si závod."

Maratonci závodili v severněji položeném Sapporu, aby nebyli vystaveni extrémnímu vedru v Tokiu. Závod startoval v 7:00 ráno, i tak se běžci museli vyrovnat s teplotou kolem 30 stupňů Celsia a vysokou vlhkostí.

Výsledky maratonu mužů na OH v Tokiu:

1. Kipchoge (Keňa) 2:08:38, 2. Nageeye (Niz.) 2:09:58, 3. Abdi (Belg.) 2:10:00, 4. Cherono (Keňa) 2:10:02, 5. Lamdassen (Šp.) 2:10:16, 6. Osako (Jap.) 2:10:41, 7. Simbu (Tanz.) 2:11:35, 8. Rupp (USA) 2:11:41.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články