Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Kingová se přidala ke kritice účasti ruských plavců v Tokiu: Dost lidí by tu nemělo být

Spory mezi americkou a ruskou plaveckou reprezentací ohledně dopingu měly další pokračování. Americká plavkyně Lilly Kingová zkritizovala ruské sportovce a mimo jiné řekla, že by se kvůli trestu za státem organizovaný doping vůbec neměli olympijských her účastnit. Prezident Ruského olympijského výboru (ROV) Stanislav Pozdňakov prohlásil, že medaile ruských sportovců byly nejlepší odpovědí kritikům.

Americká plavkyně Lilly Kingová
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Ruští sportovci nesmějí kvůli trestu za státem organizovaný doping a manipulování s daty z moskevské laboratoře startovat dva roky na mezinárodní půdě pod ruskou vlajkou a s národními symboly. Na olympijských hrách v Tokiu jim hraje v případě vítězství místo zakázané státní hymny úryvek z klavírního koncertu Petra Iljiče Čajkovského.

V Tokiu dvakrát triumfoval ruský plavec Jevgenij Rylov. Nejprve vyhrál znakařskou stovku a posléze i dvoustovku. Pokaždé s ním na stupních vítězů byl Američan Ryan Murphy, který v těchto závodech získal bronz a stříbro. Dnes pak s Američany ovládl polohovou štafetu na 4x100 metrů.

"Je tady dost lidí, kteří by tu být neměli," řekla Kingová, která v Tokiu získala stříbro a bronz. "Nezávodila jsem s nikým ze země, která měla mít zákaz a místo toho dostala jen přes ruku. Na mě osobně to vliv tedy nemělo, ale na Ryana ano," doplnila.

Je nám líto, video expirovalo.
Plavecké finále žen na 100 m prsa

Seděla právě vedle Murphyho, který tento týden také několikrát slovně mířil do řad dopingových hříšníků. Později ale řekl, že jeho komentáře nebyly mířeny přímo na Rusy.

Murphy v pátek uvedl, že závody, v nichž startoval, pravděpodobně nebyly čisté. V sobotu pak upřesnil, že komentář byl zamýšlen obecně. "Byl jsem tázán na doping a plavání a upřímně jsem odpověděl. Myslím si, že v plavání doping je."

Šéf ruských olympioniků Pozdňakov řekl, že kritici se sice domnívali, že ruští sportovci neumějí soutěžit bez dopingu, ale oni v Tokiu dokázali opak, nejen slovy, ale hlavně činy a výsledky. Rylov po úspěšných závodech prohlásil, že podporuje čistý sport. "Podstupuji stále dopingové testy. Nedokázal bych si odpustit, kdybych si něco vzal. Nevím, jak na to reagovat. Nebyl jsem z ničeho obviněn," uvedl.

V Tokiu zatím Rusové získali 41 medailí, z toho 11 zlatých.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články