Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP ve vodním slalomu 2024

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Minařík Kudějová si zajistili postup do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan postoupil z kvalifikace do semifinále vodního slalomu, v němž se představí v pondělí. Šestadvacetiletý vodní slalomář zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. O postupu do stejné fáze turnaje rozhodla i mezi kajakářkami Kateřina Minařík Kudějová, která v kvalifikaci skončila šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Kanoista Lukáš Rohan
zdroj: ČTK/AP autor: Natacha Pisarenko

Rohan, který startuje na olympiádě poprvé, si reálně postup zajistil již v 1. kole kvalifikace, v němž zajel i s dvěma trestnými sekundami devátý čas. Do další fáze závodu totiž postupovalo 15 z 18 startujících. Stejně jako další kanoisté ale musel nastoupit i do druhého kola a čas si o více než sekundu vylepšil. Ani ve druhé jízdě se ale nevyhnul penalizaci za dotek branky.

"Splnil jsem hlavní cíl. Byl jsem trochu nervózní, ale čekal jsem to horší," řekl Rohan. Uvědomoval si, že postup nebyl vysoko. "Kdybych nepostoupil z osmnáctičlenné startovky mezi patnáct nejlepších, tak tady nemám co dělat. Je to ale trochu jako maturita. Člověk ví, že to udělá, ale bojí se, aby nebyl ten trouba, který to neudělal," svěřil se.

Kajakářka Minařík Kudějová v 1. kole zajela čistou jízdu a s časem 107,87 byla čtvrtá. Jedenatřicetiletá Češka, která byla před pěti lety v Riu desátá, pak v druhém kole taktéž zrychlila, přesto v pořadí klesla. Rovněž pro tři kajakářky závod skončil, těch ale na startu bylo 27.

Ačkoliv je na olympijských hrách podruhé, byla před kvalifikací nervózní. "Ale první jízdu jsme zajela dobře, nebyly tam žádné problémy. Druhou jsem chtěla vylepšit, podařilo se, ale ujíždělo mi to paradoxně víc a jsem vlastně spokojenější s první jízdou," komentovala svůj výkon.

Stejně jako další závodníci bojovala s horkem. "Vedro je strašné. Měli jsme s tím problémy při trénincích, ale vždycky jsem ty dvě jízdy nějak vydržela. Ale jak se do toho přidá ta nervozita, tak je to ještě horší. Před druhou jízdou bych řekla, že se mi motala hlava. Ale myslím, že na tom nejsme nejhůř, dobře jsme se připravili. Jsou tady tací, kteří mají velké problémy," uvedla.

Mistryně světa z roku 2015 a loňská evropská šampionka Minařík Kudějová ztratila bezmála osm sekund na Foxovou, která po stříbru z Londýna a bronzu z Ria cíli v Tokiu na nejcennější medaili. Startovat bude i na kanoi.

Kanoisté by měli olympijské semifinále a finále jet v pondělí, kajakářky o den později. Pořadatelé ale zvažují s ohledem na předpověď počasí přesun dalšího programu disciplíny K1 z úterý na pondělí.

Výsledky vodního slalomu na OH v Tokiu

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Vodní slalom:

Kvalifikace:

Muži:

C1: 1. Beňuš (SR) 96,89 (0 trest. sekund), ...8. Rohan (ČR) -5,26 (2) - postoupil do semifinále.

Ženy:

K1: 1. Foxová (Austr.) 98,46 (0), ...6. Minařík Kudějová (ČR) -7,95 (0) - postoupila do semifinále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články