Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Atletika

Jelínek je smířený s rolí náhradníka pro Tokio a návrat do reprezentace si užívá

Po pěti letech se vrátil do reprezentace a basketbalista David Jelínek si to vychutnává i přesto, že start na olympiádě v Tokiu nemá vůbec jistý. Třicetiletý hráč Andorry byl povolán spolu s Tomášem Kyzlinkem, Janem Zídkem a Jakubem Tůmou do závěrečné přípravy pro případ, že by se někdo v dvanáctičlenné nominaci zranil.

Basketbalista David Jelínek ve službách Andorry
zdroj: ČTK/EFE autor: JuanJo Martín

"Je to zvláštní pocit být zase zpět. Přeci jen to už je nějakou dobu, člověk se vrací na stará místa a vzpomíná, jaké to bylo, když hrál dříve v reprezentaci," řekl Jelínek při setkání s novináři.

A jak vidí svoji olympijskou perspektivu? "Šanci na konečnou nominaci máme, ale jsme tu hlavně kvůli tomu, kdyby se nedejbože něco stalo. Jinak je jasné, že si tu cestu na olympiádu zaslouží kluci, kteří si ji vybojovali v kvalifikaci. Takhle to beru a uvidíme, jak to celé bude," uvedl Jelínek.

Naposledy hrál v národním týmu v červnu 2016 v rámci přípravy na olympijskou kvalifikaci do Ria de Janeiro. Do nominace na finálový turnaj v Bělehradu se ale poté nevešel a od té doby v reprezentaci chyběl.

Je nám líto, video expirovalo.
Tři basketbaloví reprezentanti měli nejednoznačné výsledky PCR testů

"Tahle pozvánka byla proto nečekaná. Nicméně mě to potěšilo. Situace je, jaká je, ale když nad tím člověk uvažoval, tak nešlo pomalu říct ne," uvedl Jelínek s tím, že vidina olympijské přípravy všemu dodala ještě větší punc. "Určitě mi k povolání pomohly i zkušenosti, které jsem za tu dobu nabral v cizině," měl jasno.

Bývalý hráč Badalony, Baskonie nebo Wloclawku působí už pět sezon v Andoře, s níž hraje španělskou ACB Ligu. V letošní sezoně se stal i historicky nejlepším klubových střelcem, kdy překonal dosavadní maximum Connera Henryho.

Přestože však pochází ze slavného basketbalového rodu a jeho otec Josef je nejlepším střelcem domácí soutěže v dějinách, příliš svou dodatečnou nominaci do týmu v rodině neprobírali. "Víc než olympiádu jsme řešili to, že jsem byl nominován. Chvilku jsme se o tom s tátou bavili, ale víme, jaká je situace. Vidina olympiády je sice nádherná, ale uvidíme, jak to dopadne," chápal Jelínek.

Sám pak počínání svých spoluhráčů v Kanadě sledoval a přiznal, že byl některými výsledky překvapený. "Neviděl jsem to naživo, ale hned druhý den jsem si vše zjišťoval a sledoval. Bylo to neskutečné a třeba zápas s Kanadou pro mě byl velkým překvapením. Proti Řecku jsem jim už však věřil, protože jsem věděl, jak s ním hráli na mistrovství světa. Kluci předvedli další parádní výkon a dotáhli to do úspěšného konce," usmál se Jelínek.

Při pohledu na soupeře v základní skupině olympijského turnaje, mezi nimiž je USA, Francie a Írán, tak proto vidí další šanci.

"Američany je těžké komentovat, protože všichni ví, jaký mají tým a čeho jsou schopní. Francouzi jsou také dlouhá léta velmi dobří a dostávají se do top 4 jakýchkoliv turnajů. Írán je ale soupeř, který je hratelný. Má sice své kvality, ale bude to první zápas na turnaji a je důležité do něj vkročit dobře. Potom už se může stát cokoliv," dodal Jelínek.

Konečná nominace českého týmu by měla být známá těsně před odletem do Tokia, kam se první část reprezentace vypraví v pondělí 19. července. Další bude následovat o pár dní později. Úvodní duel s Íránem pak tým Ronena Ginzburga čeká o šest dní později.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy