Volejbalový magazín

Japonští kordisté slaví historické zlato v soutěži družstev

Družstvo japonských kordistů nečekaně získalo premiérové zlato v soutěži družstev. Domácí reprezentanti Masaru Jamada, Koki Kano, Satoru Ujama a Kazujasu Minobe ve finále porazili tým Ruského olympijského výboru a uspěli v této kategorii jako první zástupci Asie v historii bojů pod pěti kruhy. Bronz má Korea.

Japonští kordisté získali poprvé v historii olympijské zlato
zdroj: Reuters autor: Maxim Shemetov

Japonci vstoupili do soutěže jako druhý nejníže nasazený tým, všechny zápasy ale zvládli. Po úvodní výhře nad USA vyřadili ve čtvrtfinále olympijské šampiony z Ria de Janeiro Francouze 45:44, v semifinále získali skalp Korejců. Rusy ve finále porazili 45:36.

Získali pro Japonsko vůbec první medaili z týmové soutěže kordistů a 17. zlato v Tokiu, čímž pomohli k překonání japonského rekordu v počtu zlatých medailí na jedněch Hrách.

Skončila tak 21 let trvající nadvláda kordistů ze Starého kontinentu. Naposledy se na olympijských hrách na stupně vítězů prosadila z neevropských zemí Kuba, která získala bronz na OH v Sydney.

Výsledky kordu družstev:

Finále: Japonsko (Kano, Minobe, Ujama, Jamada) - Ruský olympijský výbor (Bida, Chodos, Glazkov, Suchov) 45:36,
o 3. místo: Korea (Kwon Jong-čun, Ma Se-kon, Pak Sang-jong, Song Če-ho) - Čína 45:42.
Další pořadí: 5. Francie, 6. Ukrajina, 7. Itálie, 8. Švýcarsko.