Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Jak nesmějí olympionici projevit politické názory? MOV definovalo příklady

Žádná ruka v pěst nebo pokleknutí. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) chce předejít zbytečným diskusím a společně s komisí sportovců zveřejnil směrnice, jež uvádějí příklady zakázaných politických projevů či gest pro účastníky blížících se olympijských her v Tokiu. Sportovci mají dovoleno projevit své politické názory, ne však při slavnostních ceremoniálech či na sportovištích.

zdroj: ČTK/AP

Pravidlo 50. olympijské charty zakazující politické, náboženské či rasové projevy v dějišti olympiády je v platnosti už delší dobu. Protože se ale v poslední době objevily případy politických vyjádření sportovců na vrcholných akcích, publikoval MOV třístránkový dokument, v němž jsou uvedeny příklady zakázaných gest.

Mezi těmi jsou pokleknutí, ruka v pěst – kterou protestovali proti rasové nerovnosti američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos na OH v Mexiku 1968 – či jiná nevhodná gesta rukou. Patří sem i odmítnutí řídit se oficiálním protokolem.

Své politické názory smějí sportovci vyjadřovat na tiskových konferencích, při dalších setkáních s novináři či v sociálních a jiných médiích.

"Všichni jsme potřebovali, aby se v tom udělalo jasno. Většina sportovců měla pocit, že je důležité, abychom se vzájemně respektovali," uvedla předsedkyně komise sportovců MOV Kirsty Coventryová, bývalá olympijská vítězka v plavání a současná ministryně sportu v Zimbabwe.

Těm sportovcům, kteří pravidla během Her v Tokiu poruší, hrozí disciplinární řízení s národním olympijským výborem, odpovídající sportovní federací a MOV.

Americký olympijský výbor loni udělil napomenutí dvěma účastníkům srpnových Panamerických her v Limě za politická vyjádření na stupních vítězů. Šermíř Race Imboden poklekl a kladivářka Gwen Berryová zaťala ruku v pěst. Oba dostali dvanáctiměsíční podmínku platnou i během OH v Tokiu.

Na mistrovství světa v plavání zase Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott vystoupili na stupních vítězů proti kontroverznímu Číňanovi Sun Jangovi, který je podezřelý z porušení dopingových pravidel.

Na minulých Hrách v Riu de Janeiro vyvázl bez trestu stříbrný muž ze závěrečného maratonu Feyisa Lilesa. Etiopan v cíli závodu zkřížil ruce nad hlavou na protest proti násilí, kterého se vláda dopouštěla na etnické skupině Oromů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy