Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Cyklistka Kiesenhoferová předvedla senzační zlatý únik, Neumannová dojela na 33. místě

Vyšlápla si na favoritky a slaví životní úspěch. Silniční olympijský závod cyklistek vyhrála senzačně Rakušanka Anna Kiesenhoferová před Nizozemkou Annemiek van Vleutenovou a Italkou Elisou Longovou Borghiniovou. Jediná česká zástupkyně ve startovním poli Tereza Neumanová obsadila 33. místo.

Rakouská cyklistka Anna Kiesenhoferová
zdroj: ČTK/AP autor: Christophe Ena

Třicetiletá Kiesenhoferová strávila celý závod o délce 137 kilometrů v úniku a pro zlato si dojela s náskokem minuty a čtvrt. Suverénně největším úspěchem kariéry se tak postarala o historicky vůbec první medaili pro Rakousko v ženských cyklistických disciplínách olympijských her.

Neumanová ztratila na vítězku přes sedm minut. Obhájkyně zlata z Ria Nizozemka Anna van der Breggenová, která patřila k hlavním favoritkám i dnes, skončila až patnáctá. Čtvrtou příčku obsadila Lotte Kopecká z Belgie, pátá byla další z favoritek a vítězka silničního závodu na OH v Londýně 2012 - všestranná nizozemská legenda Marianne Vosová.

Únik, jež se nakonec ukázal jako zásadní v boji o titul olympijské šampionky, se zrodil záhy po startu. Skupinka čítala zprvu pět uprchlic a vypracovala si více než desetiminutový náskok. Až do posledních kilometrů se v ní vedle Kiesenhoferové udržely před hlavním polem Izraelka Omer Šapiraová s Polkou Annou Plichtovou, ale těm došly síly.

Šokující triumf Kiesenhoferové, která jezdila naposledy v roce 2017 za ženský tým stáje Lotto-Soudal a od té doby nemá profesionální kontrakt, nejlépe dokumentoval dojezd Van Vleutenové, která v cíli zprvu slavila vítězství, než se dozvěděla, že Rakušanka svůj únik dotáhla k úspěšnému konci a musí se tak spokojit se stříbrem.

Ženy - závod s hromadným startem (137 km):

1. Kiesenhoferová (Rak.) 3:52:45, 2. Van Vleutenová (Niz.) -1:15, 3. Longová Borghiniová (It.) -1:29, 4. Kopecká (Belg.) -1:39, 5. Vosová (Niz.), 6. Brennauerová (Něm.), 7. Riveraová (USA), 8. Cavalliová (It.) všechny -1:46, ...33. Neumanová (ČR) -7:02.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články