Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Půlmaraton Moravským krasem

Čeští sportovci míří do Tokia v kroji z modrotisku, bez saka, ale s vějířem

Tak trochu lidový kroj v modrotiskovém provedení budou mít na sobě čeští reprezentanti na olympijských hrách v Tokiu. Kvůli očekávaným vysokým teplotám v Japonsku výjimečně schází v jejich oblečení sako. Nechybějí však doplňky, které byly při minulých olympijských hrách populární u veřejnosti. Tentokrát jsou to vějíř a taška.

Oblečení českých olympioniků pro Hry v Tokiu
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Český olympijský výbor (ČOV) hledal někoho, kdo rozumí japonské kultuře. Oslovil návrhářku Zuzanu Osako, jež s manželem několik let v Japonsku žila. "Je to obrovská čest. Když jsem dostala tu nabídku, probrečela jsem půl dne," svěřila se autorka oblečení.

Modrotisk, který byl v roce 2018 zařazen na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO, vybrala jako technologii spojující obě kultury. "Je rozšířený v obou zemích, do Česka přišel údajně z Japonska," poznamenala. Podobně jako u krojů jsou výrazně odlišeny modely pro muže a pro ženy. Šaty a kalhoty jsou bílé, což vycházelo z oblečení československého týmu na minulých OH v Tokiu v roce 1964, kde se proslavila gymnastka Věra Čáslavská.

Z modré látky s jemnými vzory, kterou obarvili v dílně rodiny Danzingerů v Olešnici, budou pánské vesty a dámské jupky. "Hodně jsme dali na sportovce, kteří před covidem měli největší hrůzu z toho vedra. Nechtějí sako, což se ještě nikdy nestalo," řekl při představení kolekce předseda ČOV Jiří Kejval. Sám byl proti zrušení saka pro tuto formální příležitost, ale nakonec ustoupil a je spokojený.

Je nám líto, video expirovalo.
Čeští reprezentanti předvedli oblečení pro Tokio

V japonském horku se může hodit i vějíř. "Je typický pro Japonsko a i na Moravě se ujal jako praktický doplněk," řekla návrhářka. Praktické jsou také taštičky upletené z lýka, které se nosí přes tělo. Tam si budou moci sportovci odložit akreditaci, mobilní telefon a další nezbytnosti. V minulosti byly některé části kolekce velmi populární, hojně se prodávaly londýnské holínky nebo čepice Raškovka při ZOH 2018 v Pchjongčchangu.

Návrhářka dbala na pohodlí. Dolní část u dívek vypadá opticky jako sukně, ale ve skutečnosti jsou to šaty na ramínka, které se přetahují přes hlavu. Přes hlavu se obléká také pánská košile. Pro zjednodušení zapínání jsou na jupce zipy.

Velký důraz kladla Osako na boty, které sportovci budou mít hned napoprvé na sobě několik hodin. "Jsou ušity z jemné celoperforované kůže, chodidlo je dobře podepřené, celá bota je měkká a během dvaceti minut přizpůsobí tvar chodidlu," popisovala. Reprezentant v jezdectví Miroslav Trunda nízké červené boty ocenil. "Mile mě překvapily. Jsou velmi lehké, na tělo, velmi jemné. Ale vůbec v nich necítíme kamínky," pochvaloval si.

Osako se snažila vyhovět sportovcům všech proporcí. Na přípravě kolekce se tak podílely například gymnastka Aneta Holasová i kladivářka Kateřina Šafránková. "Jsem ráda, že jsem dostala tu příležitost. Moc jsem si to užívala a jsem nadšená," pochvalovala si atletka.

Zatím ale neví, jestli bude mít příležitost obléci si tento model přímo v Tokiu. V redukovaném světovém žebříčku je zatím pod čarou a má daleko i ke splnění ostrého limitu 72,50. V této sezoně jen jednou přehodila sedmdesát metrů. "Ještě mám mistrovství republiky. V sobotu budu mít poslední šanci, jak se olympiádě přiblížit," řekla kladivářka před šampionátem ve Zlíně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články