Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
XTERRA - ME 2022 Prachatice

Beachvolejbalista Perušič měl pozitivní test na covid. Hrozí mu, že přijde o olympiádu

Velmi nepříjemná zpráva dorazila z Tokia. Plážový volejbalista Ondřej Perušič měl pozitivní test na koronavirus a šestadvacetiletému reprezentantovi kvůli tomu hrozí, že přijde o start na olympijských hrách. "Budeme se snažit je udržet v soutěži," hlásí šéf české výpravy Martin Doktor.

Beachvolejbalista Ondřej Perušič
zdroj: ČTK autor: Vladimír Pryček

Po pozitivním testu na covid-19 u jednoho ze členů realizačního týmu jde o druhý případ nákazy v české výpravě. Onemocnění u Perušiče v neděli odhalily každodenní testy v olympijské vesnici.

"Ani on nemá absolutně žádné příznaky, nicméně PCR analýza potvrdila výsledek antigenního testu," uvedl Doktor. "Organizátoři ho pak odvezli do hotelu, který je určen pro izolování bezpříznakových případů, protože Ondra je v tuto chvíli ze zdravotního pohledu v pořádku," přidal šéflékař Jiří Neumann.

Je nám líto, video expirovalo.
Doktor: Perušiče se budeme snažit udržet v soutěži, dva vlajkonoše si vyberou čeští sportovci sami

"Rozjíždíme celý ten administrativní proces, kde budeme dokazovat, že má protilátky, je očkovaný, má covid passport, máme všechny možné certifikáty a budeme to dokládat. On když bude potom v pohodě, bude bez příznaků a na konci té desetidenní lhůty bude negativně testovaný, tak v tu chvíli víme, že se budeme snažit, aby jejich soutěž to ovlivnilo co nejmíň," dodává Doktor.

Perušič měl se spoluhráčem Davidem Schweinerem do olympijského turnaje vstoupit 26. července, to však kvůli desetidenní izolaci nebude nejspíš možné. Ve skupině měli postupně narazit na Martinše Plavinše a Edgarse Točse z Lotyšska, Josého Rubia a Josuého Gaxiolu z Mexika a úřadující mistry světa Olega Stojanovského s Vjačeslavem Krasilnikovem z Ruska.

"Zkoumáme možné posunutí zápasů nebo jiné varianty, které by klukům dle pravidel umožnily vstoupit do turnaje později. V tomto ohledu budeme ale moudřejší v dalších hodinách a dnech. Každopádně se pokusíme zamezit zklamání," prohlásil Doktor.

"V případě, že by nemohli nastoupit do prvního zápasu, tak nebudou vyřazeni ze soutěže, jak by tomu normálně bylo. Ale zápas by jim byl kontumován, nedostali by za něj žádný bod, ale v soutěži by mohli normálně pokračovat dál. Jestli bude 29. (po konci karantény) všechno v pořádku, tak nastoupí do soutěže. Ano, s handicapem, ale v současné situaci by i to byla tak trošku výhra," myslí si Doktor.

Česká výprava nyní podle Doktora podniká kroky, aby se v reprezentaci covid už dále nešířil. "Doufali jsme, že nás to jako výpravu nepostihne, ale bohužel se tak stalo. Zareagovali jsme ihned. Úzké kontakty jsme dali do samoizolací. Zpřísnili jsme opatření v rámci výpravy. Zpřísnili jsme opatření v rámci společných prostor a dalších věcí a snažíme se jet podle plánu, co nejvíce to jde, ale samozřejmě nějaké komplikace to znamená," popisuje Doktor.

Perušič: Není to konec světa

Perušič a Schweiner letos získali v Dauhá premiérový český mužský titul na Světovém okruhu, v mexickém Cancúnu přidali bronz a v červnu v Ostravě prohráli až ve finále. Před odletem do Tokia Perušič považoval za milník olympijské osmifinále.

V Tokiu chtěl přitom navázat na svého dědu Borise, který právě na tamních Hrách získal v roce 1964 olympijské stříbro s volejbalisty. Situaci bere zatím s klidem. "První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků Her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc," uvedl Perušič.

"Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám," vysvětlil. "Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat," dodal.

Kde se nakazil a jak, netuší. "To se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že Hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji," přál sil beachvolejbalista, jenž měl pozitivní test i přesto, že absolvoval vakcinaci.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články