Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec

Australští sportovci musí do karantény. Nejkrutější a nejbezcitnější zacházení, popsal Carroll

Některé australské olympioniky čeká až 28 dní dlouhá karanténa po návratu z Tokia. Povinnou izolaci, která pro všechny cestující ze zahraničí trvá dva týdny, jim na dvojnásobek prodloužila vláda Jižní Austrálie. Týká se to osob cestujících přes Sydney, které je v uzávěře kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta. Australský olympijský výbor (AOC) označil nařízení vlády Jižní Austrálie za kruté a bezohledné.

Australští sportovci na olympiádě v Tokiu
zdroj: Reuters autor: Dan Mullan

Do státu Jižní Austrálie se hodlá vrátit 56 členů australského olympijského týmu, přičemž 16 z nich už je ve dvoutýdenní karanténě v Sydney. Další by je měla čekat po přesunu do sousedního státu. "Kvůli vysokému riziku mutace delta covidu-19 v Novém Jižním Walesu musí každý, kdo přijíždí z Nového Jižního Walesu, podstoupit dvoutýdenní karanténu po vstupu do Jižní Austrálie," uvádí vládní nařízení. Sydney je metropolí Nového Jižního Walesu.

Se snahou o výjimku pro olympioniky AOC neuspěl. "Zatímco jiné země oslavují návrat svých sportovců, my vystavujeme ty naše tomu nejkrutějšímu a nejbezcitnějšímu zacházení. Jsou trestáni za to, že hrdě reprezentovali svou zemi na olympijských hrách," komentoval to výkonný ředitel Australského olympijského výboru Matt Carroll.

Gotová dostane novou medaili

Japonská softbalistka Miu Gotová dostane kvůli obavám z koronaviru novou zlatou medaili z olympiády v Tokiu. Gotová o výměnu požádala po oslavách v jejím rodném městě Nagoja, při nichž do medaile kousl starosta Takaši Kawamura. Sklidil za to ostrou kritiku, mimo jiné i od automobilky Toyota, která vlastní tým, za nějž softbalistka hraje.

Vláda Jižní Austrálie zamítnutí výjimky nevysvětlila. "Přitom naši olympionici jsou plně očkovaní a navíc žili v Tokiu v bedlivě kontrolované bublině, mnoho týdnů byli denně testováni," podivoval se Carroll. Vedoucí lékař australského sportovního institutu David Hughes tvrdí, že pro dva týdny karantény navíc nejsou odborné důvody a naopak představují riziko poškození fyzického i duševního zdraví všech dotčených.

Austrálie má od začátku koronavirové pandemie prakticky uzavřené hranice. Uzávěry velkých měst zavádí při minimu případů. Díky tomu má za rok a půl necelých 37 tisíc potvrzených případů koronaviru a méně než tisíc úmrtí na covid-19. V Sydney se ale počty případů v poslední době dostaly na několik stovek denně, přestože je toto největší australské město už několik týdnů v uzávěře. Lockdown platí i v Melbourne. Kvůli jedinému případu, který neměl jasný zdroj, dnes šlo do karantény australské hlavní město Canberra.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy