Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Svěží vítr v Buenos Aires. Česká výprava míří na olympiádu mládeže

V pondělí večer odlétá výprava 52 českých sportovců na 3. letní olympiádu mládeže do Argentiny. Od 6. do 18. října bude v Buenos Aires více na 3500 mladých talentovaných nadějí z více než 200 zemí bojovat o cenné kovy. Každodenní zpravodajství z akce nabídne také ČT sport.

BMX
zdroj: ČTK/AP

Českou republiku bude reprezentovat více mladých sportovců než v minulosti. "Do letadla jsme se ani nevešli, pár trenérů musí letět jinými linkami," podotkl s úsměvem vedoucí výpravy Martin Doktor.

Atmosféru mládežnické olympiády si dříve okusili například Ester Ledecká nebo Jiří Prskavec. Pro nadané sportovní talenty je to zajímavá a důležitá akce. "Je to jedna z mála multisportovních soutěží, kterou si mohou zkusit. Většinou jsou zvyklí soutěžit ve svých sportech, ale aby se potkali s jinými sportovci z jiných zemí, to můžou jenom na takových olympiádách," uvedl Doktor.

Slavnostní zahájení, medailové ceremoniály. Všechno jako na velké olympiádě. Prát se s konkurencí může jen něco kolem 3500 vyvolených, a tak kvalifikace na tyto hry bývá dokonce mnohdy obtížnější než na ty klasické.

Čeští sportovci jsou zvyklí vozit medaile, přesto cenné kovy nejsou to nejdůležitější. "Tady se teprve konkurence rodí. Není to o tlaku na výsledek, ale o zkušenostech," zdůraznil Doktor.

Češi soupeří ve 20 odvětvích. Největší zastoupení mají v atletice, chybět ale nebudou ani v kanoistice, veslování, gymnastice nebo třeba bmx. Právě tyto nové sporty mají na mládežnické akci ještě důležitější pozici než na velkých olympijských hrách. V Buenos Aires se bude soutěžit mj. v in-line bruslení nebo breakdance. "Olympijské hnutí musí držet krok s dobou a tyto atraktivní sporty jsou dělané pro mladé," řekl Doktor.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy