Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR ve všestrannosti Borová

Strašák clenbuterol znovu v akci? Kontrola odhalila jeho stopy ve vzorcích z Pekingu

Berlín - Když se před sedmi lety přišlo na pozitivní test na clenbuterol u cyklisty Alberta Contadora, vyústilo vše v trest pro španělského jezdce. Nyní se zdá, že je tu další případ, kdy se našly stopy clenbuterolu u vrcholových sportovců. Ten se datuje už do roku 2008 a letních Her v Pekingu. Podle německé stanice ARD měl pozitivní testy několika jamajských sprinterů, kteří na OH získali deset medailí, zatajovat Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Peking 2008
zdroj: ČTK/AP autor: Petr David Josek

ARD se o případu dozvěděla na podzim od svého zdroje v MOV. Ten nyní reagoval prohlášením, že kontrola u několika sportovců z různých zemí a sportovních odvětví odhalila pouze velmi malé množství clebuterolu. 

"MOV velmi pečlivě zvažoval, jak má v takových případech postupovat," uvedli jeho představitelé. Proto také do případu zapojili Světovou antidopingovou agenturu (WADA). Ta podle MOV neodhalila "žádný vzorec zneužití clenbuterolu", proto byly případy odloženy.

U všech analýz bylo zjištěno množství zakázané látky pod jeden nanogram na mililitr moči, což je hranice, kdy mohlo jít o kontaminaci masa clenbuterolem, jenž se v Číně využívá při krmení telat. Generální ředitel WADA Olivier Niggli ARD řekl, že dají-li se hodnoty clenbuterolu odůvodnit kontaminací potravy, tak agentura akceptuje, když se podobné případy dále neřeší. "Ale samozřejmě to není pěkné. Když člověk dopuje, když podvádí, je to dokonalá výmluva, když je přistižen. Ale tak to prostě je," řekl Niggli.

Podle německé televize nicméně není pravděpodobné, že by se vzhledem k přísné kontrole jídla stali sportovci během OH 2008 obětí čínských praktik při krmení zvířat. Jediný oficiální dopingový případ na clenbuterol se týkal polského kajakáře Adama Seroczyňského, jenž následně dostal dvouletý distanc.

Zdroj
ČTK, ARD

Hlavní zprávy