Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Většina hokejistů už opustila Soči, neúspěch se odrazí i na žebříčku IIHF

Soči - Pár hodin po čtvrtfinálové porážce s Američany už většina českých hokejistů opustila dějiště Her a zamířila letecky do zámoří. Porážka bude mít vliv na postavení českého výběru v žebříčku IIHF, v němž klesne ze čtvrté na šestou pozici.

Tomáš Plekanec v utkání s Američany
zdroj: ČTK/AP autor: David J. Phillip

Stejně jako při jejich cestě do Soči se o dopravu postarala hráčská asociace NHLPA. Čeští hráči se na palubě potkali i s reprezentanty jiných zemí - Slovenska, Švýcarska, Rakouska, Slovinska a Ruska. I pro ně již turnaj skončil.

Hlavní česká hvězda Jaromír Jágr se ani druhý den po porážce s Američany k poslednímu zápasu či celému turnaji vyjádřit nechtěl. Dvaačtyřicetiletý útočník původně plánoval, že v Soči zůstane do konce turnaje a do New Yorku se vrátí po zastávce v Praze, nakonec si to ale rozmyslel a odletěl do USA.

V nejbližších hodinách či dnech Soči podle všeho opustí i další čeští hokejisté, kteří hrají v evropských soutěžích. Oficiálně mají naplánovaný odlet na pondělí s hlavní částí české olympijské výpravy, je však pravděpodobné, že odcestují běžnými linkami domů nebo do svých klubů.

Češi statisticky zklamali na pozici brankáře

Češi obsadí v Soči šesté místo a jen o jednu pozici si polepší oproti předešlým hrám ve Vancouveru. Ani v roce 2010 národní tým pod vedením tehdejšího kouče Vladimíra Růžičky nezazářil, shodně jako letos přehrál Slovensko a hned dvakrát Lotyšsko. Tehdy nestačil na Rusko a Finsko, tentokrát na Švédsko, Švýcarsko a USA.

I kvůli tomu česká reprezentace klesne podle předběžných propočtů v žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF) ze čtvrtého na šesté místo, dopředu se posunou dva semifinalisté Kanada a USA. Před dvěma lety byli přitom Češi v pořadí, do kterého se započítávají procentuálně odstupňovaná umístění na poslední olympiádě a čtyřech mistrovství světa, třetí.

V Soči hokejisté nezazářili v žádném statistickém ukazateli, ve všech patřili do průměru. A to si například bilanci produktivity v přesilových hrách vylepšili jen díky vydařenému zápasu se Slovenskem, v němž se v početní výhodě prosadili třikrát.

Nejhůře ze všech ale dopadl český tým mezi brankáři. Kouč Hadamczik v průběhu turnaje nasadil do hry Jakuba Kováře, Alexandra Saláka i Ondřeje Pavelce, kteří měli souhrnnou úspěšnost 88,28 procenta. Nejlepším střelcem mužstva se s třemi góly stal Aleš Hemský, který na začátku turnaje ani nepatřil do základní sestavy.

Trenér Hadamczik již před začátkem turnaje čelil kritice za to, že do týmu nenominoval několik hráčů, kteří patří v zámořské NHL z českého pohledu k nejlepším. Například Jiřího Hudlera, Jana Hejdu, Radima Vrbatu nebo Romana Poláka. Po neúspěchu v Soči vzroste tlak na jeho odvolání, samotný kouč ale oznámil, že odstoupit nehodlá.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy