Následuje
Evropská liga UEFA

Verner: Jsem rád, že nekončím na horské dráze dole

Soči - Krasobruslař Tomáš Verner skončil na olympiádě v Soči těsně za elitní desítkou. Z jedenáctého místa ale nebyl zklamaný. Závod pod pěti kruhy byl jeho posledním v kariéře a jeho výsledek pro něj nebyl až tak důležitý. Byl rád, že se rozloučil důstojně a na své poslední vystoupení bude vzpomínat v dobrém.

Vernerovo derniérové vystoupení na velké mezinárodní akci
zdroj: REUTERS autor: Lucy Nicholson

"Byla tam spousta drobných chyb, ty mi na radosti nepřidaly, ale nakonec to bylo dobré rozloučení. 151 bodů za volnou jízdu není úplně ten bodový zisk, jaký jsem si na začátku představoval, ale zase nejsem zklamaný. Jsem rád, že to skončilo takhle. Zážitek z olympiády mám zatím nejlepší, co jsem měl, a je to správný čas odejít a začít se věnovat něčemu jinému," řekl Verner.

Sice jej již krátce po skončení jízdy zkoušela předsedkyně Českého krasobruslařského svazu Věra Tauchmanová přesvědčit, aby pokračovat ještě do březnového mistrovství světa, ale neúspěšně. Verner se už loni v květnu rozhodl, že v Soči skončí. "Je to definitivní," zopakoval rozhodně i před novináři.

Před samotným závodem nechtěl o nervozitě moc mluvit, po jeho skončení ale přiznal, že jej nervozita dostihla. "Na rozcvičovně a v šatně dost. Musel jsem se na chvilku zastavit, sednout si a jen dýchat. Měl jsem sluchátka v uších, ale hudbu jsem si nepouštěl. Byl jsem jen sám se sebou. Když jsem se ale postavil na svoji úvodní značku, uklidnil jsem se a čekal na hudbu. Pak se rozjela a jelo to," popisoval sedmadvacetiletý krasobruslař.
 
Po skončení čtyřapůlminutové jízdy jej ale nostalgie nedostala. "Spíše jsem myslel na to, že jsem dotáhl misi do konce. Můžu dlouze polemizovat, jestli to bylo dobře, špatně, jak moc jsem mohl něco udělat jinak, ale ve chvíli, kdy jsem skončil program, tak se mi trošku ulevilo a řekl jsem si: Tak a je to. Konec," uvedl Verner.
 
Krátce po posledním olympijském vystoupení dokázal v klidu i shrnout svou úspěšnou kariéru. "Byla to jízda na horské dráze. Já se jich sice bojím, ale chodím na ně pravidelně a miluju ji, i když z ní mám strach. Moje krasobruslení bylo stejné, přestože jsem se někdy při startech bál, tak tenhle sport zbožňuji, a proto jsem ho dělal tak dlouho. Podle mě to stálo za to, propadáky, vítězství... Během své kariéry jsem potkal lidi, kteří mi pomáhali se vyvíjet i jako člověku, a za to jsem vděčný," řekl mistr Evropy z roku 2008, který má ve svém sbírce i další dvě medaile z kontinentálního šampionátu.

V příštích letech se chce věnovat exhibičním vystoupením
 
Často ve své kariéře výsledkově padal, hlavně na olympijských hrách a světových šampionátech. "To víte, že bych ty propadáky rád vynechal, to samé zranění a pak taky některá rozhodnutí, která jsem uspíšil. Ale bez těch negativních věcí bychom se asi nedobrali k těm dobrým. A myslím, že jedno dobré rozhodnutí jsem teď udělal, to znamená skončit kariéru tady v Soči a pokračovat v něčem dalším," uvedl Verner.
 
Potěšilo ho, že z pomyslné horské dráhy nevystoupil na dolní stanici, ale někde uprostřed. "Chtěl jsem skončit již loni v kanadském Londýně (po mistrovství světa). Bobovi (Emersonovi - tehdejšímu trenérovi) jsem hned po volné jízdě říkal, že končím. Že tohle nemám zapotřebí. Tohle by mě teď hodně mrzelo, můžu odejít se vztyčenou hlavou a bez hořkosti," přiznal.

Hned mu ale také bylo jasné, že mu bude krasobruslení chybět. "Je to pořádně stresová zátěž. Ale je to adrenalin, který by se dal nahradit, snad kdybych začal skákat s padákem," pousmál se Verner, který se ještě v příštích letech chce věnovat exhibičním vystoupením a na podzim by rád sérii vystoupení zorganizoval i v Česku. Navíc by se poté, co dostuduje vysokou školu, rád "motal" kolem sportu i nadále.
 
"Rád bych se vrhnul na golf. Několikrát jsem ho zkoušel a vůbec mi nešel. Je to výzva. Dál tenis, badminton a všechno, co mi přijde pod ruku. V zimě chci pak přestoupit na lyžování. Tu a tam si zahraju curling. Třeba se ještě potkáme na nějaké olympiádě...," smál se odcházející krasobruslař, který si curling několikrát vyzkoušel při svém pobytu v Kanadě. "Tak třeba za čtyři roky, možná za osm let mě tady budete mít znovu," dodal směrem k novinářům.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy