Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Útočný zmar: Hubený náskok Švýcarů byl nad síly Jágra a spol.

Praha – Zaspání na začátku a pak marné bušení do švýcarské obrany – tak se dá shrnout třetí olympijské vystoupení českých hokejistů, které jinak příliš atraktivity nenabídlo. Národní tým byl tentokrát krátký na obětavý výkon Švýcarů a hlavně výborného brankáře Jonase Hillera. Tomu navíc třikrát pomohla horní tyč. K výhře Švýcarů tak stačila branka Simona Bodenmanna z 15. minuty. Soupeř tak v posledním utkání základní části obral český tým o všechny body, podobně jako třeba na posledním světovém šampionátu.

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Zápas se Švýcarskem kvůli zdravotním komplikacím vynechal zkušený Eliáš, naopak poprvé se na olympiádě představil v českém týmu obávaný "tvrďák" z NHL Radko Gudas a tuto pověst později potvrzoval. Do zápasu se také vrátil útočník Palát.

Oproti odpolednímu souboji mezi Ruskem a USA proběhlo první střídání českých a švýcarských formací ve velmi klidném tempu. Smělejší byli ale přece jenom agilní Švýcaři a Pavelcovi se v úvodů nejvíce představil útočník Minesotty Wild Niederreiter. Švýcaři se tak představili v podobném tempu jako proti Švédům – co minuta, to střela. Čechům zatrnulo v osmé minutě, kdy Segerovu přízemní střelu Moser tečoval bruslí těsně vedle Pavelcovy pravé tyče.

Švýcarské obránce z Čechů zaměstnávala hlavně Plekancova formace s Jágrem a Červenkou. V polovině třetiny ale byla statistika střel výmluvná: 9:2 pro Švýcary. Právě Jágr s tímto "skóre" chtěl nejvíce zamíchat a ve 12. minutě třikrát ohrozil Hillera, v jednom případě se přitom golman Anaheimu mohl spolehnout také na horní tyč.

Utkání Švýcarsko - Česko
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Češi ale vyšli naprázdno a tak o dvě minuty později udeřil soupeř. Bodenmann po rychlé přihrávce Hollensteina zpoza brány trefil zápěstím protilehlý kout branky. Jágr, do té doby nejnebezpečnější hráč našeho týmu, si v 17. minutě pro něj typicky udělal prostor před brankou Švýcarů, puk ale za záda Hillera neprotlačil.

Začátek druhé třetiny sliboval lepší obrázek. Do ní totiž nastoupili Češi s výhodou bezmála dvouminutové přesilovky, Švýcaři ale podobně jako v minulých zápasech spoléhali na obětavost a hlavně výborný výkon brankáře Hillera. Prostřední část ale mnoho zajímavých momentů nenabídla.

Největší pozdvižení tak přinesla rozmíška mezi Šmídem a Niederleitterem, kterým nestačilo urovnat spory pouze slovně. Když se do přetlačované poblíž švýcarské střídačky zapojil i Jágr, ke klubku okamžitě zamířil také Gudas. Nepřehlednou situaci vyřešil rozhodčí smírně – na obou stranách vyloučil oba původní aktéry - Šmída s Niederleitterem. Hra ve čtyřech na obou stranách ale změnu skóre nepřinesla.

Češi tak byli v polovině zápasu sice aktivnější a poměr střel vyrovnali na 18:18, na jejich snažení ale byla stále patrnější bezradnost. Češi si s koncentrovanou obranou podobně jako další týmy dlouho nevěděli rady, naopak Švýcaři se směle pouštěli do rychlých protiútoků.

Ve třetí části přece jen český tým zvýšil tempo a dlouhé minuty ostřeloval červenou hradbu. Blízko k prolomení byl ve 46. minutě Plekanec, který rychle zpracoval nahrávku ze strany, ale pohotová střela opět skončila na horní tyči. Bezchybného Hillera už přitom nezaměstnával pouze náš první útok, ale i ostatní formace. Činili se hlavně Voráček s Hanzalem – pro překonání Hillera si ale vybrali špatný den.

"Prokleté" Švýcarsko - počtvrté za sebou na velkých akcích Čechy porazilo

Když už se soupeř ojediněle dostal z obranného pásma, přišly zbytečné fauly jako sražení od Gudase v 54. minutě. Dohánění manka a vzrůstající tlak tak zabrzdilo oslabení. V závěru zápasu si tak zachytal také Pavelec, který od konce druhé třetiny pouze sledoval marné úsilí svých spoluhráčů. V posledních dvou minutách navíc měli Češi štěstí, když po úniku minul Plüss.

Úřadující vicemistři světa nakonec těsný náskok udrželi a porazili Česko na vrcholné akci počtvrté za sebou. I předchozí vzájemná konfrontace na olympiádě skončila v Turíně 2006 výhrou Švýcarska. Nic na tom nezměnila ani závěrečná power play.

Petr Nedvěd : "Dnes to byl jeden ze zápasů, o kterých se říká, že bychom nedali gól, ani kdybychom hráli dalších 60 minut. Klobouk dolů před jejich brankářem. Měl trochu štěstí, trefili jsme tyčku, břevno a měli i další šance, ale pochytal to. Myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas. Říkali jsme si, že nás jeden gól neporazí, ale dnes to tak bylo."

ČR - Švýcarsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 15. Bodenmann (Hollenstein, Romy). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pollock - Kovachik (oba Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.253.

ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Gudas, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.

Švýcarsko: Hiller - Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Josi, Weber, Blindenbacher - Bieber, Traschler, Ambühl - Moser, M. Plüss, Niederreiter - Brunner, Cunti, Wick - Bodenmann, Romy, Hollenstein - Gardner. Trenér: Sean Simpson.

Česká televize nevlastní práva (//faq/otazka-tydne/109/) na šíření záznamů a sestřihů hokejových utkání ZOH na internetu. Děkujeme za pochopení.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy