Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Plavání

Sportovce čeká před Soči rekordní počet dopingových kontrol

Johannesburg - Sportovce čeká před olympijskými hrami v Soči rekordní počet dopingových testů. Podle nového předsedy MOV Thomase Bacha, jenž se na konferenci o dopingu ve sportu vyslovil pro zpřísnění trestů, se množství kontrol v přípravě zvýší oproti ZOH ve Vancouveru o 57 procent. "V přípravě na hry se zvýší počet mimosoutěžních kontrol z 804 před Vancouverem na 1 269. To je o 57 procent víc," prohlásil Bach na konferenci v Johannesburgu. "Celkem provedeme 2 453 testů," konstatoval s připomenutím, že v roce 2010 jich bylo 2 149.

Dopingový test
zdroj: ČT24

MOV hodlá podle Bacha, jenž se ujal předsednické funkce po zářijových volbách, postupovat v boji proti dopingu moudře a neústupně. Prioritou by se v budoucnu měly stát inovace testů a technologií bez ohledu na náklady, které si výzkum vyžádá.

Vynaložené peníze Bach nepovažuje za náklady, ale za investici do sportu. "Potřebujeme více speciálně zaměřených testů, musíme se zaměřit na výzkum," řekl německý funkcionář. Je prý potřeba ověřit, zda neexistuje lepší a spolehlivější metoda, než jsou současné analýzy krve a moči.

K boji proti dopingu se Bach staví nesmlouvavě a ve svém projevu se znovu zařadil mezi zastánce přísnějších trestů. "Ochrana čistých sportovců musí být naším hlavním cílem," prohlásil.

Podporuje proto návrhy na zdvojnásobení současných dvouletých trestů za první prohřešek. O navrhované změně dopingových postihů bude tento týden v Johannesburgu hlasovat světová antidopingová agentura WADA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy