Následuje
Zimní Pražská tyčka

Sáblíková vynechá patnáctistovku, po trojce cítila menší bolest v tříslech

Soči - Martina Sáblíková nechce riskovat a vše podřídí přípravě na svou nejsilnější trať. Na olympiádě v Soči nebude obhajovat bronzovou medaili z minulých Her ve Vancouveru na trati 1 500 metrů. Rozhodla se šetřit na závod na 5 000 metrů, ve kterém je hlavní favoritkou.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Šestadvacetiletá Sáblíková v Soči již získala stříbro na tříkilometrové trati. Start na patnáctistovce ji měl čekat v neděli, ale po dnešním tréninku se s trenérem Petrem Novákem rozhodli, že se ze závodu odhlásí. Nechtějí riskovat případné zdravotní komplikace před závěrečným startem na Hrách.

"Dohodli jsme se na tom spolu s Petrem. Řekli jsme si, že se budeme soustředit na pětku," řekla Sáblíková. Přiznala, že po prvním startu v Soči měla menší problémy s třísly. "Bavili jsme se o tom několik dní. Ve středu večer jsme se ale dohodli, že mě do toho Petr nutit nebude," uvedla.

Sáblíkové úsměv nechyběl

"Rozhodli jsme se vzít selský rozum do hrsti. Nohy nejsou stoprocentní. Kdyby se při startu něco stalo, udělal bych asi největší trenérskou chybu před velkým závodem. A to nechci. Jde o kvalitu, a ne kvantitu," podotkl Novák.

Přestože byla Sáblíková podle Nováka připravena na patnáctistovce bojovat o bronz, rozhodnutí neobhajovat medaili z Vancouveru ji nemrzelo. Usmívala se a vypadalo to, že se jí spíš ulevilo. "Spíš jsem trochu měla strach. Po trojce jsem cítila nohu i při chůzi. Byla jsem ráda, když mi řekl, že mě nepustí," přiznala rodačka z Nového Města na Moravě.

Novákovy stopky jsou zatím nejrychlejší

Získat zlato na pětce je navíc pro Sáblíkovou velká výzva. Na nejdelší ženské trati od Vancouveru neprohrála žádný velký závod a vyhrála všechny tři světové šampionáty. "Chtěli bychom se o zlato pokusit. Když to nevyjde, je to sport, stát se to může. Ale pro mě je důležitá medaile. Obhajuju, chci vyhrát, ale když bude jakákoliv, budu spokojená," řekla Sáblíková. "Moje stopky ukazují i to, že může bojovat o zlato. Koukám se, jak ostatní jezdí technicky, a někdy něco změřím. Zatím to vypadá, že moje stopky jsou rychlejší," pousmál se Novák.

Oba starty Sáblíkové v Soči tak bude dělit delší doba. Trojku jela v neděli, pětka je na programu příští středu. "To by neměl být problém. Trénujeme normálně dál, ve středu jsem odjela tempem tři kilometry. Sice jsem měla jet čtyři kola, ale jela jsem jich sedm, celou trojku. V závodním duchu jsem pořád," vysvětlila desetinásobná světová šampionka. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy