Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

S Curlingem na hrách už pošesté a zase bez Čechů

Curling je sportem s dlouhou tradicí, dlouho však trvalo, než se nastálo usadil mezi sporty olympijskými. "Šachy na ledě", jak se curlingu někdy přezdívá, lákají čím dál tím více diváků. Sport, který propojuje taktické uvažování s precizností a šikovností, se na olympiádě představí již pošesté a k největším favoritům budou tradičně patřit Kanada a Švédsko. Jen o vlásek letos unikla historicky první účast českým curlerům. 

Kanadští curleři
zdroj: ČTK/AP autor: Jonathan Hayward

Curling podle všeho patří mezi nejstarší kolektivní sporty. Rozhodně mezi nejstarší z těch, jež se zachovaly ve své – více méně - původní podobě až do dnešních dnů. Kořeny curlingu sahají až do šestnáctého století na zamrzlá skotská jezera. Nejstarší známé kameny, s nimiž se hrál curling, se datují do roku 1511 a už kolem roku 1600 se objevilo na kamenech držadlo a první pravidla.

V průběhu devatenáctého století už ve Skotsku začaly vznikat první curlingové kluby a ve dvacátém století byly standardizovány rozměry a váha hracích kamenů, postupně se také hra přesunula zpod otevřeného nebe do speciálních hal.

S Hrami si curling dlouho netykal

Curling se poprvé v programu olympijských her ocitl již v roce 1924 v Chamonix. Pak se ještě jako ukázkový sport představil na Hrách v letech 1932, 1964, 1988 a 1992, ale teprve v japonském Naganu v roce 1998 se curling stal oficiálním olympijským sportem.

PRAVIDLA CURLINGU

Curling se hraje na ledové ploše o rozměrech 45, 75 m na 5 m. Hráči z jedné strany hřiště posílají herní kameny do kruhů umístěných na druhém konci. Cílem hry je mít na konci tzv. endu (jedné hry) co nejvíce kamenů blíže středu kruhů než soupeř. Za každý kámen, který je blíže středu než nejlépe umístěný kámen soupeře, si připisuje vítězný tým jeden bod.

Body se po každém endu sčítají a vítězí tým, jenž má na svém kontě nejvíce bodů po deseti endech. Pokud mají oba týmy na konci zápasu (tedy po deseti endech) stejně bodů, hrají se další tzv. extra endy, dokud jeden z celků neboduje, a potažmo nezvítězí.

V curlingu proti sobě nastupují dva čtyřčlenné týmy, každý hráč odhazuje v každém endu dva kameny. Týmy se v odhazování střídají. Při odhodu mohou spoluhráči pomocí speciálních košťat mést led před klouzajícím kamenem. Díky tomu mohou hráči i po odhodu korigovat dráhu kamene, nejen ji prodlužovat, ale i upravovat rotaci kamene.

Historicky neúspěšnější olympijskou zemí je curlingová velmoc Kanada, která se řadí mezi hlavní favority turnaje i tentokrát. Kanaďané triumfovali na posledních dvou olympiádách a ve zbylých dvou novodobých měřeních skončili druzí. K adeptům na medaili patří bezesporu i Norové, kteří zvítězili v Salt Lake City v roce 2002. Hlavními favoritkami ženského turnaje jsou obhájkyně zlata ze Švédska.

Je nám líto, video expirovalo.
Abeceda zimních sportů: Curling

A zase bez Čechů 

K historicky první účasti na olympijských hrách měli velmi blízko čeští curleři, na které zbylo nepopulární první nepostupové místo. Na kvalifikačním turnaji v německém Füssenu se české družstvo vedené skipem Jiřím Snítilem vtěstnalo mezi nejlepší trojici, postoupit však mohly jen dva celky a Češi v dodatečné kvalifikaci nejdříve podlehli po dramatu domácímu Německu a v rozhodujícím duelu i Spojeným státům americkým.

"Tohle je moje největší zklamání vůbec, co sportuju. Když jsme se dostali takhle daleko, tak asi nemůže být nic horšího," řekl Jiří Snítil, který jako skip určující taktiku vztahoval prohry na sebe. Alespoň doufá, že čeští reprezentanti svým napínavým bojem o olympiádu vzbudili zájem o curling. "Lidi zjistili, že je to zábava," řekl.

Curling
zdroj: ČTK
Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy