Následuje
Hory horem pádem

Při přípravě olympiády Rusko vykořisťuje cizince, tvrdí HRW

Moskva – Adekvátní mzda, odpočinek, strava a ubytování jsou odepírány tisícům zahraničních dělníků, kteří se v ruském Soči podílejí na přípravě olympijských her. Tvrdí to ve své zprávě organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW), ruské úřady ale kritiku odmítají. HRW se kvůli podmínkám zahraničních dělníků obrátila i na Mezinárodní olympijský výbor.

Zpráva HRW o vykořisťování cizinců v Soči
zdroj: ČT24

Do Soči přijelo za prací na přípravě zimní olympiády, která začne za rok, přes 16 tisíc cizinců zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu. Na základě rozhovorů s 66 z nich dospěla HRW k závěru, že je zaměstnavatelé permanentně zneužívají, neplatí jim za práci odpovídající peníze, neposkytnou jim dostatečný čas na odpočinek a nezajistí jim ani odpovídající stravu a ubytování. "Lidé pracují, nedostanou zaplaceno, a odejdou. Pak přijede autobus a vyloží novou skupinu pracovníků, aby se celý cyklus opakoval," citovala HRW jednoho z ukrajinských dělníků. Zahraniční zaměstnanci se podle HRW nemohou takovému zacházení často bránit, protože jim zaměstnavatelé nevydají kopii pracovního povolení a vyhrožují jim, že je nahlásí úřadům jako ilegální přistěhovalce.

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, který doprovázel prezidenta Vladimira Putina při kontrole stavu sportovišť v Soči, kritiku odmítl s tím, že úřady situaci monitorují. "Nebylo tolik stížností, aby to vydalo na mezinárodní zprávu," řekl Kozak. Podle něj se na přípravě olympiády podílí 96 000 pracovníků a 500 stavebních firem.

Rozhovor s Bohdanem Kopčákem
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy