Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Pljuščenko: Takhle jsem tu kariéru nechtěl ukončit

Soči - Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko odstoupil před krátkým programem z olympijské soutěže. Olympijský vítěz z Turína si během rozbruslení poranil operovaná záda. Na domácí olympiádě v Soči tak ke zlatu ze soutěže družstev žádnou další medaili nepřidá. Hned po tomto okamžiku ukončil kariéru.

Jevgenij Pljuščenko
zdroj: AP

Pljuščenko, který vedle turínského zlata získal ještě stříbrné medaile v Salt Lake City a Vancouveru, upadl při trojitém axelu a chytil se za záda. Pak se o tentýž skok během rozjížďky pokusil znovu, ale opět měl nečistý výjezd a v jeho tváři se objevila bolestivá grimasa. Odjel k mantinelu a při rozhovoru s trenérem Alexejem Mišinem se držel za bedra. Po prvním nevydařeném axelu ho zřejmě od bolavé páteře navíc zabolela noha a po druhém nevydařeném výjezdu se cítil ještě hůř. "Ani jsem po něm necítil nohy," prozradil.

Měl nastoupit jako první ve druhé skupině krasobruslařů, ale místo toho po oznámení svého jména zamířil k rozhodčím a sdělil jim, že kvůli zranění nemůže nastoupit. "Takhle jsem tu kariéru nechtěl ukončit. Je mi líto, že se fanoušci nedočkali toho, na co čekali, ale chci zůstat zdravý. Je to pro mě strašně těžké, skoro jsem se rozbrečel," řekl trojnásobný mistr světa a sedminásobný evropský šampion.

Bolesti pocítil poprvé ve středu, když při tréninku upadl při čtverném toeloopu. Posteskl si, že jeho tělo neuneslo nápor olympijských her, na nichž jako jediný kvalifikovaný ruský krasobruslař musel absolvovat kompletní soutěž družstev. "Příčinou byla příliš velká zátěž. Nevím, jestli nebudu muset na operaci," dodal šampion, který už má za sebou tucet chirurgických zákroků na různých částech těla.

Na dnešním tréninku prakticky nebyl schopen skákat. "Bruslil jsem tak maximálně sedm minut. Ale zkoušel jsem to dneska znovu, znovu a znovu," vyprávěl. Než přišel do haly na krátký program, vzal si čtyři prášky proti bolesti. Pokud by se rozhodl odstoupit dříve, mohl by za něj nastoupit náhradník. Aktuální ruský mistr Maxim Kovtun však nebyl připraven přijet do Soči, řekl ministr sportu Vitalij Mutko.

Krátký program ze čtvrtka 13. února najdete ZDE (//zoh/ceska-vyprava/262563-po-kratkem-programu-vede-hanju-cesti-krasobruslari-se-nedostali-do-prvni-desitky/).

Podle Pljuščenkova trenéra Alexeje Mišina skutečně nemá smysl, aby ruský veterán pokračoval v kariéře. "Možná, až bude krasobruslení na programu paralympijských her," poznamenal.

Pljuščenko loni podstoupil operaci zad a po druhém místě na domácím šampionátu se na své čtvrté Hry nominoval na poslední chvíli. Pomohlo mu k tomu kontrolní vystoupení před rozhodčími, které se uskutečnilo za zavřenými dveřmi a v němž předvedl dva čtverné skoky.

V Soči Pljuščenko pomohl ruskému družstvu k triumfu druhým místem v krátkém programu a výhrou ve volné jízdě. V první části soutěže si výkonem 91,39 bodu vytvořil nový osobní rekord a chtěl zaútočit na čtvrtou individuální medaili. Po soutěži družstev prohlásil, že se ve volné jízdě chystá předvést ojedinělou kombinaci trojitého axelu s trojitým flipem. Bolavá záda ho však nakonec nepustila ani do krátkého programu.

Teď ho čeká odpočinek a léčba, ale plánuje bruslit dál. I když už nebude usilovat o medaile, plánuje účast na exhibicích.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy