Následuje
SP Německo

Pančochová je pouze potlučená, o startu na U-rampě se teprve rozhodne

Krasnaja Poljana – Jen s potlučeninami a modřinami vyvázla Šárka Pančochová z těžkého pádu, který ji potkal ve finále slopestylu. Česká snowboardistka podstoupila v Soči vyšetření hlavy a krku, ale to žádné vážnější zranění neprokázalo. Nyní ji čeká intenzivní rehabilitace. O jejím startu na U-rampě se teprve rozhodne v dalších dnech.

Prasklá helma Šárky Pančochové po pádu ve finále slopestylu
zdroj: ČTK/AP

O reprezentantku se okamžitě postaral lékař české výpravy Vladislav Hospodár, který jí zakázal večerní trénink v U-rampě. "Jak dostala tu první ránu, myslím, že byla trochu vypnutá, ale naštěstí se rychle probrala," všiml si Hospodár. "Nyní už dezorientovaná není, vypadá to dobře," řekl nedlouho po pádu.

Pančochová upadla na prvním skoku v druhé finálové jízdě a od vážného zranění ji uchránila helma, která praskla. "Magnetická rezonance neodhalila žádné traumatologické změny, krk a hlava jsou v pořádku," informoval tiskový mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Snowboardistka musela po závodu ještě na dopingovou zkoušku. "S tím se trochu prala, protože napoprvé se jí to nepovedlo, měla toho dnes odpoledne opravdu dost," uvedl Hospodár. Nevyloučil, že by Pančochová mohla nastoupit do závodu v U-rampě, nic ale nechce podcenit.

Pančochová si po pádu prý pamatuje všechno. "Je trošku rozhozená tím dopingem, mezitím půjde ještě na neurologické vyšetření. Je otázka, jak se rozvine postkomoční syndrom, který může pár dní zanechat stopu," upozornil lékař, že otřes mozku může ovlivnit prostorovou orientaci Pančochové.

"Ale mám zkušenost u skokanů, že když spadnou, tak je to dobrý, protože si moc nepamatujou. Když si zlomí nohu, už nechtějí vylézt nahoru," poznamenal s úsměvem Hospodár. Strach o závodníky se prý naučil zvládat. "To bych se musel zbláznit. U těchhle sportů je to mimo rámec chápání," doplnil.

Když bude Pančochová v pondělí ráno v pořádku, brzdit ji nebude a do závodu v U-rampě ji pustí. "Je motivovaná strašně moc. Tady hrozně chtěla, bere to jako smůlu," konstatoval Hospodár. "Takže snad to bude jen krátkodobé a nenechá to následek. V prvních hodinách ji nenecháme dělat žádnou aktivitu," doplnil.

Upozornil také, že helma na hlavě snowboardistky splnila v tomto případě přesně svou funkci. Kinetickou energii nárazu totiž absorbovala a tím, že se rozbila, utlumila náraz do hlavy. "Konstrukčně to takhle má být. Kdyby se nerozbila, bylo by to špatný," vysvětlil Hospodár. "Nedovedu si představit, kdyby měla čepici. To by bylo asi hodně špatný," dodal. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy