Následuje
Branky, body, vteřiny

Pády, zranění, kariéra pilotky a teď zlato. Gisinová žije svůj sen

Soči - Před čtyřmi lety ve Vancouveru skončila sjezd v slzách. Cílem místo na lyžích proletěla po pádu na posledním skoku v kotrmelcích. Dnes to byl jiný závod. Dominique Gisinová rozdávala na všechny strany úsměvy. Po sérii zranění a pádů se na Hrách v Soči dočkala životního úspěchu - stala se olympijskou vítězkou sjezdu, zlato získala společně s Tinou Mazeovou.

Dominique Gisinová
zdroj: ČTK/AP autor: Kirsty Wigglesworth

Už před čtyřmi lety slavný Bernhard Russi předpovídal Gisinové, že v Soči uspěje. "A dnes vyhrál svoji sázku. Já už v to skoro nedoufala, ale teď jsem přešťastná," plakala Gisinová, tentokrát štěstím.

Osmadvacetiletou lyžařku často brzdila v kariéře zranění. Podstoupila několik operací kolen a trápily ji další komplikace. "Znám hodně doktorů a fyzioterapeutů. Mám za sebou tolik zranění jako málokdo za celou kariéru," řekla Švýcarka.

Vojenské letouny, nebo zasněžené svahy?

Proto málem s lyžováním skončila a stala se vojenskou pilotkou. "Lyžování a létání jsou moje vášně. A když jsem byla hodně zraněná, tak jsem si řekla, že potřebuji náhradní plán, a tím bylo létání," vyprávěla.

Dominique Gisinová:

 "Všechno jsem v kariéře obětovala, abych se mohla radovat z téhle medaile. Žiju svůj sen."

V roce 2007 ale skončila pátá ve sjezdu na mistrovství světa a zůstala u lyží. Létání však sbohem nedala, udělala si pilotní zkoušky na malá letadla. "Odlétám za rok pětadvacet hodin, je to skvělá relaxace. Rychlost a příroda spojuje lyžování a létání a já miluji tu svobodu, když je člověk sám ve vzduchu," řekla.

Není divu, že miluje letiště, která většinou sportovci cestující po světě příliš nemusí. Na otázku, jestli je lepší sníh, nebo vzduch, ale řekla jasně: "I když miluji létání, tak na prvním místě je sníh. Když venku sněží, hned mám dobrou náladu."

Gisinová je pátou švýcarskou olympijskou vítězkou sjezdu a první po 30 letech. Naposledy Švýcarsko slavilo v Sarajevu 1984 zásluhou Michele Figiniové.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy