Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Itálie

Olympijská zlata ze sprintu putují do Norska, Češi neuspěli

Soči - Norská lyžařka Maiken Fallaová získala zlatou medaili ve sprintu volnou technikou na Olympijských hrách v Soči. Stříbro vybojovala její krajanka Ingvild Östbergová, která až ve fotofiniši odsunula k bronzu Slovinku Vesnu Fabjanovou. Mezi muži zvítězil krajan Fallaové Ola Vigen Hattestad, druhý skončil Teodor Peterson a třetí byl další Švéd Emil Jönsson. Petra Nováková zlomila na startu čtvrtfinále hůlku a do cíle šestičlenné rozjížďky dojela pátá. Další čeští běžci do vyřazovacích bojů nezasáhli, Karolína Grohová, Aleš Razým i Dušan Kožíšek vypadli už v kvalifikaci.

Maiken Fallaová
zdroj: Reuters

Finále mužů nabídlo neobvyklou podívanou. Jedinou jistotou byl Hattestad. Mistr světa z Liberce 2009 jezdil suverénně už od kvalifikace, což potvrdil i v závěrečné jízdě. "Tahle medaile mi ve sbírce chyběla. Je to k zbláznění nádherné," řekl vítěz.

O dalším pořadí ale rozhodl hromadný pád. V polovině trati neustál sjezd Nor Anders Glöersen, o něj zakopl Švéd Marcus Hellner a přes toho přeletěl domácí favorit Sergej Usťugov. Na tom vydělal Švéd Teodor Peterson, který získal stříbro. "Snažil jsem se na Hattestada zaútočit, ale byl moc silný," řekl spokojený Peterson.

Před pádem této trojice jel jasně poslední další Švéd Emil Jönsson, ale než se soupeři ze sněhu zvedli, byl třetí. Bronz udržel a hned za cílem zkolaboval, ale na vyhlášení už si na stupně vítězů došel sám. "Měl jsem totální zatmění a teď jsem moc šťastný, přešťastný, ale strašně moc unavený," řekl Jönsson.

Je nám líto, video expirovalo.
Záznam vyřazovacích jízd sprintu mužů a žen

Ve sprintu žen umocnila norský úspěch stříbrem Ingvild Östbergová, která až ve fotofiniši odsunula k bronzu Slovinku Vesnu Fabjanovou. Na start sprintu nastoupila i Norka Astrid Jacobsenová, které v pátek nečekaně zemřel bratr, z kvalifikace postoupila ze sedmého místa. Nakonec se dostala až do medailových bojů, ale skončila těsně pod stupni vítězů čtvrtá.

Ve čtvrtfinále skončil Švýcar Dario Cologna, vítěz skiatlonu si totiž dvakrát píchl hůlku před lyži. Poprvé se po pádu na soupeře ještě dotáhl, ale podruhé se psychicky zlomený jen těžce zvedl z kolenou a už jen volně dojel do cíle. V semifinále vypadla také favorizovaná Norka Marit Björgenová. V semifinále najížděla vítězka skiatlonu do cílové rovinky po pomalejším startu ze zadní pozice, soupeřka jí zapíchla hůlku před lyži a Björgenová se ocitla na sněhu.

Dvacetiletá Nováková zlomila hůl v momentě, když na startu čtvrtfinále zabrala po výstřelu. Hůl se pravděpodobně zlomila o stojánek u startovacího zařízení a běžkyně se navíc krvavě poranila, neboť ve snaze se odpíchnout si zabodla pahýl do stehna. Chvilku trvalo, než dostala od trenéra Lukáše Krejčího náhradní, ale to už ztrácela na soupeřky přes třicet metrů. Přesto bojovala a nedojela v rozjížďce poslední. Předstihla Italku Gretu Laurentovou, která na trati spadla.

"Byla to smůla, nikdy se mi to nestalo, ale snažila jsem se bojovat. Aspoň mě všichni viděli," řekla Nováková. Jejím největším dosavadním úspěchem bylo 19. místo ve sprintu v Lenzerheide v rámci letošní Tour de Ski. "Takže jsem ráda, že jsem byla ve finále, byl to můj sen," prohlásila. Další čeští běžci do vyřazovacích bojů nezasáhli. Karolína Grohová, Aleš Razým i Dušan Kožíšek vypadli už v kvalifikaci.

Výsledky sprintu v běhu na lyžích na ZOH v Soči:

Muži - sprint volnou technikou: 1. Hattestad (Nor.) 3:38,39 min., 2. Peterson -1,22, 3. Jönsson (oba Švéd.) -19,74, 4. Glöersen (Nor.) -23,66, 5. Usťugov (Rus.) -54,09, 6. Hellner (Švéd.) -1:45,92, 7. Tritscher (Rak.), 8. Petuchov (Rus.), 9. Brandsdal, 10. Northug (oba Nor.), ...v kvalifikaci 41. Kožíšek, 49. Razým.

Ženy - sprint volnou technikou: 1. Fallaová 2:35,49 min., 2. Östbergová (obě Nor.) -0,38, 3. Fabjanová (Slovin.) -0,40, 4. Jacobsenová (Nor.) -1,82, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -6,55, 6. Caldwellová (USA) -12,26, 7. Vuerichová (It.), 8. Herrmannová (Něm.), 9. Višnarová (Slovin.), 10. Nilssonová (Švéd.), ...24. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 38. Grohová.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy