Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP ve skeletonu 2024/2025

Olympijská pochodeň pluje vesmírem

Moskva - Kosmická loď Sojuz TMA-11M s tříčlennou mezinárodní posádkou se úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Spolus trojčlennou posádkou cestuje i vzácný náklad – olympijská pochodeň. Zpět na Zemi se vrátí za čtyři dny a s ní také tři astronauti, kteří ukončí zhruba půlroční pobyt v orbitálním komplexu.

Cesta pochodně do vesmíru si vyžádala důkladnou přípravu. "Aby mohla být olympijská pochodeň dopravena na oběžnou dráhu, musely se udělat šachy v pravidelném harmonogramu dopravy posádky na stanici. Žádná jiná posádka by to už nestihla, aby se pochodeň dostala zpátky na Zemi. Kvůli tomu se musely prohodit posádky, které měly přistát a startovat," řekl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Na palubě lodi jsou její ruský velitel Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio. Sojuz mířil k ISS ve zkráceném letovém režimu. Zatímco dřív cesta ruských kosmických lodí ze Země ke stanici trvala dva dny, od letošního března ji posádky absolvují za zhruba šest hodin.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Olympijská pochodeň navštíví vesmír

Na ISS bude v jednu chvíli přítomno devět kosmonautů ze tří posádek tří Sojuzů. "To je svým způsobem unikátní, to se nikdy v minulosti nestalo. Jsou obsazeny všechny přístupové cesty. Z technického hlediska je to náročné na logistiku a organizaci celé výpravy," zdůraznil Kolář.

K symbolickému předání štafety dojde v sobotu. Nestane se tak ale přímo v prostorách stanice. Při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij.

Kosmická verze štafety má být vybavena jisticím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému vyklouzla z ruky a uletěla. V takovém případě by se z ní stal nebezpečný projektil, který by při oblétání planety mohl ISS ohrožovat jako jiné kosmické smetí. Pochodeň po celou dobu nebude zapálená.

"Oheň by tam měl existovat, ale ne v otevřeném prostoru. Pouzdro má podobu pochodně a v ní je uchován olympijský oheň, ale z bezpečnostních důvodů nemůže být v otevřeném prostoru," vysvětlil Kolář.

Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články