Následuje
FIS magazín SP

Oheň nad Soči zhasl. Olympijskou štafetu přebral Pchjongčchang

Soči - Dasvidania, Soči. Dasvidania, Rusko. Dvaadvacáté zimní olympijské hry, které se do historie zapsaly jako největší a nejdražší, skončily. Zakončil je velkolepý ceremoniál, při němž olympijský oheň sfoukl jeden z maskotů medvěd Míša. Pořadatelé zároveň předali olympijskou pochodeň do rukou organizátorů příští zimní olympiády, která se v roce 2018 uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu.

Zhasnutí olympijského ohně na ZOH v Soči
zdroj: ČTK/DPA autor: Christian Charisius

Zatímco úvodní ceremoniál Her prezentoval Rusko tak, jak ho chtěli ukázat sami Rusové, ten závěrečný měl nabídnout pohled na největší stát světa očima Evropana. Jeho režisérem byl znovu Konstantin Ernst.

Úvod opět obstarala malá holčička Ljuba, kterou tentokrát doplnily ještě dvě děti, Jurij a Valentina symbolizující kosmonauty a dvojici klaunů. Celá pětice se vznášela na loďce nad mořem 700 tanečníků. Jako tečku svého vystoupení si přichystali vtipnou narážku na technické problémy z úvodního ceremoniálu. Během něj se z pěti vloček stoupajících ke střeše proměnily olympijské kruhy jen čtyři, a právě tento obrazec zobrazili.

Poté následovala část věnovaná ruské vlajce, kterou na plochu stadionu Fišt donesla třináctka zlatých ruských medailistů, kteří ji společně s tou olympijskou vyvěsili. Během ceremoniálu nemohla chybět ani živá hudební vložka. Tu obstarala skupina ruských vojenských bubeníků.

Pak již přišla řada na sportovce. Nejprve dorazilo 88 vlajkonošů jednotlivých výprav. Tu českou reprezentoval trojnásobný stříbrný medailista Ondřej Moravec. Za nimi se již na plochu nahrnuly za hudby známé skupiny Daft Punk a dalších davy atletů včetně těch českých, kterých však moc není. Chybí například zlaté medailistky Eva Samková a Martina Sáblíková, jež odcestovaly do Česka.

Výjimečné korunovace se dočkali medailisté závodu v běhu na lyžích žen na 30 km, v němž první tři místa obsadily Norky, a mužů na 50 km, ve kterém zase dominovali Rusové. Představení se dostalo i dvěma novým členům komise MOV, norskému biatlonistovi a od Her v Soči nejúspěšnějšímu sportovci zimních olympiád v historii Ole Einaru Björndalenovi a kanadské hokejistce Hayley Wickenheiserové.

Program se poté vrátil zpět k umělecké části, k připomínkám ruské kulturní historie. Nejprve se na ploše stadionu připomnělo malířství prostřednictvím několika slavných děl. Následovalo vystoupení jednoho z nejznámějších a nejosobitějších ruských klavíristů současnosti Denise Macujeva, jenž dal zavzpomínat na Rachmaninova.

Nechybělo ani připomenutí tolik proslavené ruské literatury. Objevily se postavy Puškina, Tolstého, Složenicyna a mnohých dalších. Prostor dostal i pro Rusko tolik typický cirkus. Ten rozzářil celou plochu barvami různých odstínů a artisté předvedli nejeden odvážný kousek.

Pak již došlo na tradiční olympijskou proceduru. Nejprve byla za zvuku hymny vztyčena vlajka Řecka a dolů šla vlajka olympijská. Tu jakožto symbol olympijské štafety předal starosta Soči Anatolij Pachomov předsedovi MOV Thomasi Bachovi, který ji následně vložil do rukou Soak-Rae Leemu, starosty jihokorejského města Pchjongčchang, v němž se bude konat příští zimní olympiáda v roce 2018.

Slavnostní akt dal ráz i další části ceremoniálu. Na ploše se začaly objevovat symboly typické pro příští pořadatelskou zemi a město - vystoupení na citeru, zobrazení posvátných jeřábů, symbolů hojnosti a věčného života a představen byl i znak XXIII. zimních olympijských her.

Velké finále ale teprve přišlo. Nejprve se na ploše objevily tři obrovští animatroni symbolizující tři maskoty Her, zajíce, levharta a medvěda. A byl to právě medvěd Míša, který se slzou v oku sfoukl olympijský oheň. Úplnou tečku ceremoniálu pak dal velkolepý ohňostroj nad stadionem.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy