Obří slalom vyhrála Mazeová a slaví druhé zlato, Češky nedokončily

Soči - Slovinka Tina Mazeová vyhrála na olympijských hrách obří slalom a po triumfu ve sjezdu získala v Soči druhé zlato. Druhá skončila vítězka super-G Anna Fenningerová z Rakouska a třetí místo obsadila Němka Viktoria Rebensburgová, která ovládla obří slalom před čtyřmi lety ve Vancouveru. Všechny tři české lyžařky na startu Kateřina Pauláthová, Šárka Strachová a Martina Dubovská nedokončily první jízdu.

Tina Mazeová
zdroj: ČTK/AP autor: Gero Breloer

Mazeová se odrazila k triumfu v prvním kole. V deštivých podmínkách využila výhodné startovní číslo jedna a projela trať v čase 1:17,88 minuty. Fenningerová byla průběžně čtvrtá a Rebensburgová figurovala na šesté pozici.

Druhé kolo začalo kvůli mlze a hustému sněžení s malým zpožděním, na závod pak zase pršelo. Rebensburgová zaútočila na stupně vítězů nejrychlejším časem druhého kola a celkový součet stačil na bronzový kov. Fenningerová byla celkově o dvě desetiny rychlejší, ale první rakouskou olympijskou vítězkou obřího slalomu se nestala. Náskok Mazeové se sice ztenčoval, ale nakonec vyhrála o sedm setin.

Na start se nepostavila jiná Němka Maria Höflová-Rieschová. Vítězka superkombinace a stříbrná medailistka v super-G v Soči má zánět horních cest dýchacích a šetří síly na slalom.

České lyžařky se do cíle 1. kola nedostaly. Pauláthová podjela branku, Strachová se do jedné z branek nevešla a projela skrz tyče. Dubovská při pádu ztratila na trati lyži.

"Je škoda, že vyšlo takové špatné počasí. Od rána leje a trať je, jako kdybychom závodily na konci dubna," uvedla Strachová, která bude v Soči obhajovat v pátečním slalomu bronz z Vancouveru. "Zkusila jsem to, ale vypadla jsem hned nahoře, takže ani nevím, jak to bylo, nebo nebylo rychlé. Zklamání trošku jo, ale výpadky patří k našemu sportu," řekla.

Vanessa Mae si odbyla olympijskou premiéru

Dojela poslední, měla 50 sekund ztrátu na vítězku, ale olympijskou premiéru si houslistka Vanessa Mae náramně užila. Obří slalom sjela na rozdíl od profesionálek celý ve vzpřímené poloze a několikrát se málem nevešla do branek. V cíli radostí mávala hůlkami nad hlavou, právě si v 35 letech splnila další sen. "Zkušenosti nemám žádné, protože trénovat jsem začala před půl rokem, takže jsem ráda, že jsem sjela dolů," přiznala Mae, která se rozhodla reprezentovat Thajsko, rodnou zemi svého otce.

Ženy - obří slalom:

1. Mazeová (Slovin.) 2:36,87 (1:17,88+1:18,99), 2. Fenningerová (Rak.) -0,07 (1:18,73+1:18,21), 3. Rebensburgová (Něm.) -0,27 (1:19,24+1:17,90), 4. N. Fanchiniová (It.) -0,38 (1:18,53+1:18,72), 5. Shiffrinová (USA) -0,50 (1:18,79+1:18,58), 6. Pietiläová-Holmnerová -0,95 (1:19,45+1:18,37), 7. Lindellová-Vikarbyová (obě Švéd.) -1,15 (1:18,40+1:19,62), 8. Marmottanová (Fr.) -1,61 (1:19,69+1:18,79), 9. Gutová -1,77 (1:20,54+1:18,10), 10. Gisinová (obě Švýc.) -2,71 (1:19,99+1:19,59), ...Pauláthová, Strachová, Dubovská (všechny ČR) nedokončily 1. kolo.