Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Za oponou Velké ceny

Kušnir získal pro Bělorusko druhé zlato z akrobatických skoků

Soči - Bělorusko získalo i druhé olympijské zlato v akrobatických skocích na lyžích díky Antonu Kušnirovi, který navázal na hrách v Soči na triumf Ally Cuperové. Ve čtyřčlenném závěrečném finále předvedl stejně jako před 12 lety Aleš Valenta v Salt Lake City skok s pěti vruty, který mu zajistil triumf. Kušnir však zvolil ještě složitější kombinaci.

Anton Kušnir
zdroj: ČTK/AP autor: Charlie Riedel

Stříbro vybojoval David Morris z Austrálie a bronz Ťia Cung-jang. Úřadující mistr světa a další čínský favorit Čchi Kuang-pchu závěrečný skok neustál a skončil pod stupni vítězů čtvrtý. Oba čínští skokani se v posledním kole také rozhodli pro skok s pěti vruty, ale nezvládli dopad. Devětadvacetiletý Kušnir v areálu Roza Chutor prodloužil nadvládu běloruské skokanské školy a navázal na triumf Alexeje Grišina z Vancouveru. Obhájce olympijského zlata Grišin dnes pohořel v kvalifikaci a chyběl už v prvním finálovém kole pro 12 skokanů.

Kušnir ovládl boj o medaile suverénně, za vydařený skok s nejvyšší obtížností (double full-full-double full) dostal 134,50 bodu. "Tohle byl od dětství můj sen a jsem opravdu rád, že jsem byl schopen si ho splnit," radoval se. Na finálový skok s pěti vruty se připravoval od roku 2009. "Od začátku byl plán ho skákat v superfinále. Myslel jsem si, že by se mohl povést, a on se opravdu povedl," řekl.

Napodobil krajanku Darju Domračevovou, která dnes vyhrála před Gabrielou Soukalovou závod biatlonistek s hromadným startem, a získal pro Bělorusko páté zlato na těchto hrách. "To je skvělé pro nás i celou naši zemi. Mám z toho takovou radost," dodal Kušnir. Morris bral stříbro se známkou 110,41 a oba Číňané měli rovněž velký odstup za srážky za nezvládnutý dopad.

Devětadvacetiletému Australanovi se vyplatilo, že ve finále skákal na jistotu. "Můj plán byl dostat se do finále a zvládnout tam skok tak, aby mě museli porazit. Nebyl jsem schopen je přeskákat," vysvětlil. Velkým smolařem zůstal někdejší Valentův soupeř Bělorus Dmitrij Daščinskij, který se v 36 letech znovu nedočkal vytouženého zlata. V Soči startoval na páté olympiádě, má bronz z Nagana a stříbro z Turína a další dvě stříbra z mistrovství světa. Dnes však byl až osmý.

Výsledky akrobatického lyžování - skoků mužů:

1. Kušnir (Běl.) 134,50, 2. Morris (Austr.) 110,41, 3. Ťia Cung-jang 95,06, 4. Čchi Kuang-pchu (oba Čína) 90,00, 5. Bohonnon (USA), 6. Abramenko (Ukr.), 7. Gerrits (Kan.), 8. Daščinskij, 9. Osipov (oba Běl.), 10. Krotov (Rus.).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy