Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time

Kramer je opět bez zlata, na desítce ho porazil Bergsma

Soči - Světový rekordman Sven Kramer se ani v Soči nedočkal olympijského zlata v rychlobruslařském maratonu na 10.000 metrů. Poté, co byl nizozemský favorit před čtyřmi lety ve Vancouveru diskvalifikován za špatné střídání drah, ho v Adler Areně porazil krajan Jorrit Bergsma. Nizozemský medailový hattrick, již čtvrtý v Soči, zpečetil obhajobou bronzu Bob de Jong.

Nadvláda nizozemského rychlobruslení pokračovala i v závodě na 10 km
zdroj: REUTERS autor: Phil Noble

Osmadvacetiletý Bergsma, jenž Kramera porazil na desítce v Soči už loni a získal titul mistra světa, zajel v předposlední rozjížďce olympijský rekord 12:44,45. Předchozí maximum vylepšil o čtrnáct sekund.

Jako poslední se na nejdelší olympijskou trať vydali Kramer s obhájcem zlata I Sung-hunem z Koreje. Oba měli v první polovině závodu před Bergsmou náskok, Kramer dokonce mířil na světový rekord, v posledních třech kolech ale výrazně ztratil a za krajanem zaostal o 4,57 sekundy. Bergsma totiž zajel všech pět závěrečných okruhů pod 30 sekund, což bylo tempo, které Kramer nebyl schopen udržet. "Sven se dlouho dokázal držet mých časů. I když jsem věděl, že jsem zajel rychle, on byl pořád přede mnou. A nejednou jsem viděl, že už to nezvládá," uvedl Bergsma, jenž začal slavit už v momentu, kdy jeho největší rival vjížděl do posledního kola.

Kramer byl z druhého místa viditelně zklamaný
 
Sedmadvacetiletý Kramer při květinovém ceremoniálu na stadionu nehnul ani brvou, zklamání bylo patrné jak na jeho výrazu, tak z jeho slov. "Být spokojený s druhým místem neodpovídá mé představě o sportu. Kvůli tomu netrénuju. Kvůli tomu nebruslím. Nastupuju do závodů, abych vyhrál," řekl devatenáctinásobný mistr světa.

Ani v Soči tak nezískal vysněný double. Stejně jako ve Whistleru vyhrál na trati 5000 metrů, kde byl Bergsma třetí, ale prokletí z desítky nezlomil.

Nizozemci tak po dalším suverénním představení rozšířili svou medailovou sbírku z Adler Areny na devatenáct cenných kovů. Kompletní stupně vítězů obsadili ještě na mužské pětistovce, pětce a ženské patnáctistovce.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy