Kanaďané hlavně díky výkonu ve druhé třetině porazili Nory 3:1

Soči - Obhájci zlatých medailí z Vancouveru vstoupili do hokejového turnaje vítězstvím nad Norskem. "Javorové listy" po bezbrankové první třetině dvakrát udeřily v druhé části. Na norské snížení na začátku třetí třetiny Kanaďané zareagovali bleskurychle a bezpečně dokráčeli k vítězství 3:1 nad houževnatým týmem ze Skandinávského poloostrova.

Kanaďan Drew Doughty (vpravo) slaví svůj gól se spoluhráčem Coreym Perrym
zdroj: Reuters autor: Mark Blinch

V osmé minutě nabídli Kanadě výhodu přesilové hry Norové poté, co jich bylo na ledě příliš mnoho. Hráči z kolébky hokeje si však vyloženou šanci nevypracovali. Naopak v minutě jedenácté mohl velmi nebezpečně z mezikruží pálit Ask, situaci ale uhasil Carter. Velké šance Kanaďanů Perryho a Sharpa ke gólu nevedly a po faulu Getzlafa si zahráli přesilovku i Evropané. Projektil Holose od modré čáry ale Price reflexivně vyrazil, a vyrovnaná první třetina tak skončila bez branek.

Kanada začala hrát od začátku druhé třetiny aktivněji, těsně vedle ale zamířil ve 25. minutě norský útočník Ask. Skóre otevřel v čase 26:20 obránce Shea Weber, když při signalizované výhodě propálil Haugena. Zámořskému týmu vedení rozvázalo ruce a v šancích se objevili Bergeron a Toews. Druhou branku však vstřelil až ve 36. minutě Jamie Benn.

Norové pak měli výhodu dvou přesilových her. Ta druhá se přelila do třetí části hry a po špatném vyhození kanadského gólmana v minutě 41. Norové snížili zásluhou Mathise Olimba, který se trefil pod horní víko. Jednobrankový rozdíl ale vydržel pouze 85 vteřin. Bek Drew Doughty navýšil vedení Kanady bekhendovým blafákem.

Ve 45. minutě kvůli zranění odešel do kabiny norský obránce Trygg, a Seveřané tak utkání dohrávali s pěti beky. Protože ani norská přesilovka v úplném závěru utkání k dalšímu gólu nevedla, Kanaďané zdolali Nory 3:1. V tabulce skupiny B je Kanada po prvních zápasech o skóre druhá za Finskem, které má také tři body.

Kanada - Norsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Weber (Keith, Bergeron), 36. Benn (Bergeron, Doughty), 42. Doughty (Getzlaf, Marleau) - 41. Thoresen (M. Olimb). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Leggo - McElman, Woodworth (všichni USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.261.

Kanada: Price - Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis - Nash, Toews, Sharp - Kunitz, Crosby, Carter - Perry, Getzlaf, Marleau - St. Louis, Bergeron, Tavares - Benn. Trenér: Mike Babcock.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Solberg - Zuccarello, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Ask, Rosseli Olsen - Röymark, Forsberg, Skröder - Dahlström, Hansen, Roest - Lystad Jacobsen. Trenér: Roy Johansen.