Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
IZOMAT MTB Cup Zadov

Hrozí olympionikům teroristé? MOV to považuje za "nereálné"

Budapešť - Olympijské výbory několika evropských zemí obdržely teroristickou hrozbu před zimní olympiádou v ruském Soči. Postupně to potvrdily olympijské výbory Maďarska, Slovinska, Itálie, Německa, Slovenska i USA. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ovšem považuje výhrůžku za nereálnou, dopisy prý byly rozeslány hromadně. Mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment prohlásil, že Praha žádnou podobnou výhrůžku nedostala.

Areál olympijského stadionu Fišt v Soči
zdroj: ČTK/ITAR-TASS autor: Stanislav Krasilnikov

O teroristické pohrůžce nejdříve informoval Maďarský olympijský výbor (HOC). Jeho předseda Zsolt Borkai oznámil, že obdobné výhrůžky dostaly i další země, a generální tajemník Bence Szabó dodal, že je obdrželi jak Mezinárodní olympijský výbor, tak ruští organizátoři zimních olympijských her. Jiný člen výboru agentuře Reuters řekl, že v obdrženém textu stojí, že "osoby účastnící se olympijských her mohou být vyhozeny do povětří".

Stejný dopis jako Maďaři dostali i Italové, Němci, Slováci či slovinští olympionici, kteří věc předali policii. "Výbor obdržel dopis s teroristickou hrozbou psaný rusky. Přeložili jsme ho a předali policii," uvedl mluvčí slovinského výboru Brane Dmitrovič. Také americký olympijský výbor poté sdělil, že takový e-mail obdržel a předal příslušným orgánům. Dodal, že na zajištění bezpečnosti americké delegace a dalších Američanů cestujících do Soči spolupracuje s ministrem zahraničí USA a ruskými pořadateli a bezpečnostními složkami.

Olympijský stadion Fišt v Soči
zdroj: Isifa/EPA autor: MAXIM SHIPENKOV

Původně Maďaři brali hrozbu teroristických činů vůči olympijské výpravě velmi vážně, později však otočili. "Mezinárodní výbor i organizační komise po rozboru tohoto dopisu oficiálně prohlašují, že hrozba není reálná," uvedl vedoucí vnějších vztahů HOC Zsigmond Nagy.

"Očividně jde o oběžníkový e-mail, protože podle informací z Mezinárodního olympijského výboru dostalo stejný e-mail více národních olympijských výborů", přičemž se maily lišily jen v označení státní příslušnosti, uvedl Slovenský olympijský výbor. Italský olympijský výbor, že zůstává v klidu a vyjádřil "důvěru" v bezpečnostní opatření, která kvůli ZOH přijaly ruské úřady.

Silnice v Soči
zdroj: ČTK/ITAR-TASS autor: Artur Lebedev

MOV údajně prohlásil, že otázku bezpečnosti bere velmi vážně a všechny věrohodné informace poskytuje relevantním bezpečnostním službám. "Ale v tomto případě to vypadá tak, že e-mail rozeslaný vícero národním olympijským výborům neobsahuje hrozbu a jeví se jako náhodné poselství od někoho z veřejnosti," cituje stanovisko MOV tisková zpráva slovenského výboru.

Čechům žádný podobný dopis nepřišel. "Věříme, že bezpečnostní opatření v Rusku budou dostatečná a vše proběhne v pořádku," prohlásil mluvčí ČOV Alexandr Kliment. "Požádali jsme Mezinárodní olympijský výbor, aby nám poslal vyjádření k situaci. Odpověď jsme ale
ještě nedostali," dodal.

Během Her v Soči, které začnou 7. února, se Rusko obává sebevražedných útoků, podobných dvěma prosincovým atentátům ve Volgogradu. Při nich přišlo o život 34 lidí a více než sto utrpělo zranění. Ruské úřady proto v předstihu před olympiádou v oblasti zavedly přísná bezpečnostní opatření.

Dějiště zimních her leží nedaleko Kavkazu, který se dlouhodobě potýká s násilnými akcemi náboženských extremistů usilujících o vytvoření ortodoxního islámského státu.

Zdroj
ČTK, ČT24, Reuters, CNN

Hlavní zprávy

Nejčtenější články