Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Češi se Švédskem otevírají hokejový turnaj, který nezná favorita

Soči – A je to tady. Startuje olympijský hokejový turnaj, pro mnohé vrchol celých Her. Pod největším drobnohledem bude domácí sborná, ale obrovské nároky jsou kladeny i na ostatní účastníky turnaje. Neúspěch by neodpustili zámořští fanoušci výběrům USA a obhajující Kanadě, své první zlato by rádi získali Finové. Česká republika vstupuje do dění soubojem se Švédy, utkání startuje v 17:35 a sledovat jej můžete živě na programu ČT sport a našem webu

Utkání Česko - Švédsko
zdroj: ČTK autor: ČT24

Český výběr vstupuje do olympijského hokejového turnaje s nepříliš oblíbeným soupeřem – Švédskem. Navíc celý maraton startuje, tedy společně s utkáním zbývajících kolegů ze skupiny C Lotyšska a Švýcarska. Souboje základních skupin skončí 16. února, o dva dny později začne play-off. Finálový zápas se odehraje 23. února.

Kdo je v zápase favoritem? Těžká otázka, ale vzájemná bilance hovoří pro Švédsko, přestože se oba týmy na Hrách v posledních dvaceti letech příliš nepotkávaly. Od vzniku samostatné České republiky na sebe oba celky narazily až v roce 2002 v americkém Salt Lake City.

Mezitím získali zlato jak Švédové (1994 v Lillehammeru), tak Češi (1998 v Naganu). Zde v základní skupině vyhráli Seveřané 2:1. Další a poslední olympijské setkání přišlo hned v Turíně. Češi na Švédsko narazili v semifinále a jasně mu podlehli 3:7. Tre kronor v roce 2006 nakonec celý turnaj vyhráli.

František Musil, asistent trenéra:

František Musil"Když jsme sestavovali mužstvo, přihlíželi jsme ke všem možnostem. Nakonec jsme došli k tomu, že možná nemáme nejlepší jednotlivce, ale věříme v to, že máme dobrý tým a partu osobností, které jsou schopné akceptovat své role. O tom to v krátkodobém turnaji je."

V turnaji lze triumfovat i bez výhry v základní skupině

V Soči čeká hokejisty stejný turnajový systém jako před čtyřmi lety ve Vancouveru. Do čtvrtfinále postupují přímo vítězové tří čtyřčlenných základních skupin a nejlepší druhý celek. Zbylých osm týmů bude o čtvrtfinále bojovat v předkole play-off. Poražení na turnaji končí, vítěze čeká tradiční cesta přes čtvrtfinále, případně semifinále a finále. Poražení semifinalisté si zahrají o bronzovou medaili.

Kdo je největším favoritem? Kanada, USA, Rusko, Švédsko...?

Spekulovat o největším favoritovi Her je ošidné. Je však jasné, že nejvyšší ambice budou mít obhájci zlata z tradičně hokejové země – Kanaďané. Jejich soupiska je výběrem toho nejlepšího z NHL. Vypsat největší hvězdy javorových listů zřejmě nejde, musela by se vypsat kompletní soupiska.

Podobně je na tom výběr USA, až na jednu výjimku mají složený tým z hráčů NHL také Švédové. Naopak domácí Rusové, kteří budou hrát pod tíhou domácích očekávání, namíchali svůj tým z hráčů NHL a KHL. Pro borce z Kontinentální ligy hovoří jeden výrazný faktor: V Soči se bude hrát na velkém kluzišti, které dokáže leckteré hvězdy zámořské ligy "utopit".

Češi stojí trochu ve stínu hvězdných výběrů svých soupeřů, v zahraničí se skloňuje hlavně jméno Jaromíra Jágra a Patrika Eliáše. Obecně se ale s výběrem Aloise Hadamczika na nejvyšší příčky příliš nepočítá. V historii se však několikrát ukázalo, že právě lehké podcenění ze strany soupeřů může být rozhodující výhodou. 

Předpokládané sestavy:

ČR: Jakub Kovář - Židlický, Z. Michálek, Rozsíval, T. Kaberle, Gudas, Šmíd, Krajíček, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Voráček, Krejčí, Palát - Nedvěd, Eliáš, Erat - Frolík, Novotný, M. Michálek.

Švédsko: Lundqvist - E. Karlsson, Ekman-Larsson, Oduya, Hjalmarsson, Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Tallinder, Edler - D. Sedin, Bäckström, Loui Eriksson - Nyquist, Berglund, Alfredsson - Landeskog, Zetterberg, Steen - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson.

Nominace Lotyšska

Nominace Švýcarska

Nominace Švédska

Nominace Rakouska

Nominace Norska

Nominace Finska

Nominace Kanady

Nominace Slovinska

Nominace USA

Nominace Ruska

Nominace Slovenska

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy