Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR v 10 tancích

Bode Miller považuje olympijský sjezd za smrtelně nebezpečný

Soči - Americký lyžař Bode Miller považuje sjezdovku ve středisku Roza Chutor za smrtelně nebezpečnou. Čtyřnásobný mistr světa to prohlásil po závěrečném tréninku na nedělní závod ve sjezdu. V něm bude obhajovat bronz z Vancouveru. "Je to zatraceně rychlá trať, takže jsem se snažil hlavně přežít," citovala agentura Reuters Millera, který při jízdě dosáhl maximální rychlosti 132,59 km/h a ovládl dva ze tří tréninků královské disciplíny sjezdařského programu.

Bode Miller
zdroj: AP autor: Alessandro Trovati

"Je to hodně zrádná sjezdovka, všude na vás cení zuby," prohlásil Miller. "Nahoře je to hodně agresivní, rychlé a zatáčky jsou tak ostré a hrbolaté, že kdekoli můžete vyjet z trati. Nakonec jste všichni viděli Marka. To místo vypadá neškodně, ale málem se tam zabil. Musíte se pořád soustředit a dávat pozor, protože tahle sjezdovka je smrtelně nebezpečná," dodal účastník již pátých olympijských her.

Podle Millera, který se v 36 letech může stát nejstarším olympijským šampionem ve sjezdu, však nemá smysl jet opatrně. "Ničemu by to nepomohlo. Naopak si myslím, že člověk by si v takovém případě spíš ublížil," prohlásil.

Perko přijde o závod

Sjezdovka si už vyžádala první zranění. Američan Marco Sullivan jen tak tak zabránil nárazu do ochranné bariéry, Slovinec Rok Perko si zase zlomil nos a přijde o nedělní závod. "Navíc má problémy se svaly ramena. Zítra jet nemůže," řekl manažer slovinského týmu Dušan Blažič s tím, že zatím není jasné, zda Perko nastoupí příští týden do super-G.

Ještě hůř dopadl Francouz Brice Roger, který si při pádu přetrhl vazy v pravém koleně a čeká ho minimálně půlroční pauza. Ve sjezdu ho zastoupí Guillermo Fayed, Slovinci za Perka náhradu nemají. 

Bank vidí úskalí olympijského sjezdu v tom, že jeho trať nikdo moc nezná

Závěrečný trénink nedokončilo deset závodníků. Trojice českých reprezentantů však mezi nimi nebyla - Ondřej Bank, Martin Vráblík a Kryštof Krýzl se seřadili na 35. až 37. místě s odstupem osmi vteřin za Millerem. "Trénovali jsme určitě pasáže, takže uprostřed jsme jeli vestoje," vysvětlil ztrátu trenér Tomáš Bank.

"Ten sjezd je těžký, to je jasný, možná i trochu nebezpečný. Ale hlavně v tom, že ho nikdo pořádně nezná. Kitzbühel je také nebezpečný, ale všichni ho znají. Tady se ho pořád učíme," komentoval to sjezdař Ondřej Bank. Sám s tím ale velký problém nemá. "Co si pamatuji, tak podobně náročný byl na všech olympiádách," uvedl.
 
Terčem kritiky se také stala sjezdovka pro ženský závod. Lyžařkám se nejprve nelíbilo, že zejména závěrečný skok je příliš nebezpečný, po úpravách však například dvojnásobná olympijská šampionka Maria Höflová-Rieschová z Německa zase označila trať za příliš snadnou.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy