Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Závody si teď nedovedu představit, řekl Dostál. Na zvýšenou popularitu se už připravil

Praha – Olympiáda pro něj skončila velkým úspěchem, když si jako jediný český sportovec přivezl z Ria další medaile. Kajakář Josef Dostál však o dalších závodech v současnosti nechce ani slyšet a plánuje ve zbytku roku především relaxovat na dovolené. Kvůli zvýšené popularitě dokonce udělal jednu zásadní změnu ve vizáži, oholil si plnovous.

Stříbrný medailista Josef Dostál
zdroj: ČTK/AP autor: Matt York

"Olympiáda je vyústění čtyř let a já si nedovedu představit, že bych teď dál závodil. I když chápu, že třeba atleti to mají jinak. My jsme trochu menšinový sport a všechno vždy směřuje k olympiádě," řekl Dostál po úterním návratu z Ria domů.

Třiadvacetiletý rychlostní kanoista se stal teprve čtvrtým českým sportovcem od vzniku samostatné republiky, který získal dvě medaile z jedné letní olympiády.

"Ze začátku jsem chtěl dva cenné kovy, jak se mediální hantýrkou říká, ale postupem času jsem si říkal, aby tam byl alespoň jeden. Jak mi to nešlo na vodě a sebevědomí mi padalo. Z vlastního negativního povzbuzování jsem toho ale nakonec v závodech prodal více," řekl druhý muž mezi jednotlivci a člen třetího čtyřkajaku na kilometrových tratích.

Je nám líto, video expirovalo.
Dostál: Rád bych se zúčastnil ještě čtyř olympiád

Díky tomu mohl do Prahy přiletět s dvěma medailemi na krku, s ohledem na jejich hmotnost je ale nejradši nosí v ruce. "Hrozně rád je z krku sundávám, přece jen mám ruce trochu silnější než krk. Nejsem žádný vzpěrač," pousmál se Dostál, který má doma již bronz z olympiády v Londýně. "Medaile z Ria přijdou do šuplíku k té z Londýna. I když si už možná udělám nějakou vitrínku, už by to asi chtělo," uvažoval.

Dvě umístění na stupních vítězů mu zajistila i roli vlajkonoše české výpravy na slavnostním zakončení her. "Pro mě bylo hroznou ctí, že poté, co jsme vyjeli bronz na čtyřkajaku, tak za mnou přišel Martin Doktor (šéf mise) a ptal se, zda chci nést vlajku. Hned jsem s radostí řekl, že jo. Bylo krásné, že jsem nereprezentoval jen sebe nebo náš sport, ale celou zem. Byl jsem pyšný a hřálo mě to u srdce," podotkl Dostál. Nadšený byl i přesto, že na ploše stadionu musel čelit nepřízni počasí.

Dostál výhledově k dalším olympiádám:

"Pokud vydrží zdraví, chuť trénovat a budou podmínky, co máme, tak bych rád na tři olympiády. A když půjde všechno dobře, tak na čtyři."

Zvýšený zájem? Žádný problém

Člen pražské Dukly se připravuje i na zvýšenou popularitu, která mu prý nebude dělat problém. "Zatím jsem to moc nezaznamenal. Pokud to přijde, tak se na to i těším. Zatím mi dělalo radost, že jsem mohl svoji euforii ze zisku medailí šířit mezi lidi. Baví mě chodit mezi fanoušky," uvedl.

Navíc už je zkušenější než před čtyřmi lety. "Po Londýně to byla trochu facka. Byl jsem nezkušený, nevěděl jsem, co a jak chodí. Teď už jsem se na to trošku připravoval v Riu. S manažerem to vymyslíme a budeme to trochu korigovat," řekl Dostál, který spolupracuje s manažerem Janem Koukalem.

Že by ho lidi poznávali na ulici, se nebojí. "Vymyslel jsem to geniálně. Nechal jsem si narůst fousy, teď se oholím, vezmu si svoji kšiltovku s rovným kšiltem, kterou jsem v Riu s ohledem na sponzory nemohl nosit, černé brýle a bude to," smál se Dostál.

Brzy vyrazí na dovolenou. "S přítelkyní se chystáme na Mallorcu za kamarádem Pavlem Davídkem, mým sparingpartnerem. Na pár dní se flákneme k moři," těšil se Dostál. Plánuje i cestu do USA. "Chtěl bych před Vánoci odletět do New Yorku, nasát vánoční atmosféru a užít si, že mohu jeden podzim trochu vynechat závodní přípravu. Půjdu se na Broadway podívat na muzikály, na (baseball) New York Yankees. Už jsem tam byl a strašně se mi tam líbilo," uvedl Dostál.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy