Následuje
MS 2020 Itálie

Trest za doping. V Riu nebudou startovat vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu

Praha – Na olympijských hrách v Riu de Janeiro nebudou startovat vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Mezinárodní federace IWF je na zasedání v Tbilisi potrestala za tři nebo více pozitivních dopingových testů při nových analýzách vzorků z Her v letech 2008 a 2012.

Ruslan Novikov
zdroj: ČTK/AP/ autor: Neznámý

Všechny tři země byly na rok vyloučeny z mezinárodních soutěží. Po letošním přezkoumání vzorků z dvou předchozích olympiád informovala IWF celkem o 17 pozitivních výsledcích.

Rozhodnutí IWF rozčílilo ruského ministra sportu Vitalije Mutka, který ho označil za "psychotický záchvat". "Jak můžete potrestat tým, který by měl jet na olympijské hry 2016, za prohřešky z roku 2008 nebo 2012," řekl v rozhovoru pro agenturu R-Sport. "Je to jako na objednávku, navíc spojené s rezignací na všechny principy a pravidla," dodal. 

Za dopingové prohřešky svých vzpěračů přišly po jednání v Tbilisi o jedno až dvě účastnická místa v Riu reprezentace Ázerbájdžánu, Moldavska a KLDR. Už dříve byly takto potrestány také Rumunsko a Uzbekistán.

Minulý týden potvrdila mezinárodní atletická federace IAAF pokračující trest pro ruské atlety, kteří kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu rovněž nesmějí závodit v Riu. V úterý MOV uvedl, že o startu všech ruských a keňských sportovců na olympijských hrách rozhodne vždy příslušná mezinárodní sportovní asociace, neboť v obou zemích chybí uspokojivý antidopingový systém.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy