Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
V šachu

Trenér Špotákové: Už jsem ji viděl házet líp

Rio de Janeiro - Průběh oštěpařského finále ukázal, jak je špička mezi ženami vyrovnaná. Trenér Barbory Špotákové Rudolf Černý po finále, v němž jeho svěřenkyně vybojovala bronzovou medaili, přiznal, že už ji viděl házet lépe. Medaili ovšem vnímá jako velký úspěch po dvou letech zdravotních a výkonnostních problémů.

Barbora Špotáková a její trenér Rudolf Černý
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

"Už jsem ji viděl házet líp, i podle toho, jak házela při rozcvičení," uvedl Černý. "Ale tak to na velkých závodech bývá, zaplaťpánbůh, že to stačilo," řekl s úlevou. Průběh soutěže byl bojem o centimetry. "Nebylo to o dvou třech holkách, jako kdysi, klidně mohlo vyhrát osm holek," prohlásil.

Po třetí sérii Špotáková věděla, že se musí zlepšit. I proto se šla k trenérovi poradit. "Posouvali jsme rozběh tam a zpátky," uvedl Černý. Už se ale jednalo spíš o psychickou pomoc. "V té chvíli se už moc o závodu mluvit nedá. Když se tam člověk postaví, tak se mu zatmí a je schopný vnímat jednu věc," řekl trenér.

Černému se po zisku medaile spíš ulevilo, než aby křepčil. I kvůli Špotákové, která neměla lehký rok se zlomeninou nohy. "Poslední dva roky se jí nedařilo, a když už jsme nějak dojeli přípravu, tak se blbě zranila. Pak se ještě trošku potloukla jednou. Ona je taková trošku uličnice," prozradil Černý.

Špotáková se totiž neupíná pouze k oštěpu a není na sebe přehnaně opatrná. "Člověk nemůže říkat: Hlídej se, nic nedělej. Tam jde spíš o to, aby byla psychicky v pohodě. Nemůžu jí bránit v aktivitách. Když nebude hrát tenis nebo něco jiného, tak jí nebude bavit život. Potřebuje to," uvedl Černý smířeně.

Byl by rád, kdyby se Špotáková rozhodla pokračovat v kariéře. Pětatřicetiletá oštěpařka ale mluví o druhém potomkovi. "Nemůžu v tomhle mluvit za ni. Říká se: Jsem nahoře, přece toho nenechám. Nebo také: S tímhle nemůžu končit. Obojí je důvod pokračovat," prohlásil trenér.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy