Následuje
SP Bulharsko

Synek míří do Ria pro zlato. Už bych však chtěl mít olympiádu za sebou, přiznává

Praha – Z olympiády už si dvakrát přivezl stříbro. V Rio de Janeiru by tak chtěl skifař Ondřej Synek zaútočit konečně na vytoužené zlato. Úřadující mistr světa by ale byl nejradši, kdyby vrcholná akce sezony byla už za ním. Začíná totiž pociťovat rostoucí nervozitu.

Ondřej Synek
zdroj: ČTK autor: Ivana Roháčková

"Je pravda, že na olympiádu už myslím, a manželka říká, že už jsem nervózní. A já to na sobě taky trochu cítím. Ne přehnaně, ale radši bych to měl za sebou. Aby byl klid a ne tenhle shon. Každý se ptá, kdy jedu a tak," řekl Synek. "Ať už to skončí a je dovolená. Konec srpna ideál," pousmál se třiatřicetiletý veslař pražské Dukly.

Synek sice startoval na řadě vrcholných akcí a na olympiádě už byl čtyřikrát, zkušenosti mu ale v tomto případě nepomáhají. "Jsem na to zvyklý, ale přesto je to pokaždé stejné. I před Londýnem jsem se těšil, až bude po všem. Tlak se zvyšuje. Ne jen od novinářů, ale od všech a každý se ptá. Když je mistrovství světa, tak to nikoho nezajímá a jsme v klidu, ale tohle je sledované," vysvětlil Synek a dodal, že rostoucí nervozita nemá nic společného se samotným závodem.

Svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího za sebou nemá zatím super sezonu, obavy z toho ale nemá. "Když se někdo ptá, jestli vyhraju, tak ani nic neříkám. Jen se usmívám. Asi na mě bude docela dobrý kurz. V Lucernu jsem nevyhrál, na mistrovství Evropy jsem byl třetí a pak jsem nikde nestartoval," řekl Synek, jenž kontinentální šampionát nepovažuje s ohledem na extrémní povětrnostní podmínky za regulérní závod.

V Lucernu při jediném startu ve Světovém poháru byl druhý, když jej v závěru předjel hlavní rival Mahé Drysdale z Nového Zélandu. "Posledních 150 metrů mi došlo. Bylo to ale i tím, že jsem se na závod nepřipravoval, a že pojedu, to jsem se rozhodl dva dny před startem," uvedl Synek.

"Veslování je sport jednoho závodu a to je finále olympiády nebo mistrovství světa. Všichni se připravují právě na ně. Asi mě nikdo nepodcení, že by si řekl, že mi to na jaře nešlo. Všichni mě budou hlídat," uvedl směrem k boji pod pěti kruhy.

Do Ria vyrazí osmnáct českých veslařů a rychlostních kanoistů včetně Synka či Dostála

Do nejdůležitějšího závodu sezony však podle všeho nepůjde v ideálním zdravotním stavu. Lékaři totiž v květnu zjistili, že už má několik let zlomený čtvrtý obratel. "Jak jsem na tom zdravotně? Moc dobré to není, určitě ne stoprocentní. Vždy ráno, když si sednu do lodě, tak než to rozhýbu, tak je to peklo. Kolikrát jsem z toho chtěl slézt. Pak se to nějak rozhýbe a v tréninku mě to neomezuje. Nejhorší jsou rána," přiznal Synek.

Nezbývá mu ale nic, než poctivě cvičit a chodit na rehabilitace. "Je to stabilizovaný stav, nelepší se to a ani nehorší. I proto se možná těším na dovolenou, až si odpočinu," řekl Synek, jenž navíc nevyloučil, že by jej zdravotní stav mohl po olympiádě přinutit přehodnotit plán pokračovat v závodní kariéře. "Nechci se dostat do stavu, že bych s dětmi nemohl jet na kole nebo jít s nimi plavat. To radši skončím se sportem. Uvidíme po olympiádě," dodal Synek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy