Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Svoboda jede na své třetí Hry dobře připraven, za favorita se nepovažuje

Praha - Moderní pětibojař David Svoboda se jako jeden z posledních českých sportovců vydal do olympijského Ria. Tam ho v předposlední soutěžní den čeká závod, na jehož start se sice postaví jako obhájce zlata, za hlavního favorita klání se ale nepovažuje. Rád by nicméně opět uspěl, ovšem s ohledem na řadu zdravotních problémů, které od úspěchu v Londýně překonával, je sám zvědavý, jak závod nakonec dopadne.

Česká pětibojařská výprava před odletem do Ria
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

"Momentálně vůbec netuším, co mě v Riu čeká. Jsem docela dobře připravený. Překonal jsem docela dost různých zdravotních problémů, ale bůhví, jak to dopadne. Nebo nakolik jsem připravený, abych mohl konkurovat nejlepším moderním pětibojařům," řekl Svoboda před sobotním odletem do dějiště Her.
 
"Dám do toho všechno, ale výsledek si nedovolím odhadnout ani tipnout. Někde mezi prvním a 36. místem to bude určitě. Úspěch pro mě tentokrát bude znamenat něco úplně jiného než pořadí ve výsledkové listině," doplnil s nadhledem jedenatřicetiletý sportovec, který kvůli chronickým problémům s nohou více než rok nezávodil.

David Svoboda: "Úspěch pro mě tentokrát bude znamenat něco úplně jiného než pořadí ve výsledkové listině."

I proto se nestará o soupeře, ale soustředí se jen na sebe. "Řeším jen sám sebe. Svoji hlavu, svoji přípravu a svůj závod. Když poskládám disciplíny, jak umím, tak si myslím, že se nemusím na nikoho ohlížet," řekl Svoboda.
 
Chystá se na třetí olympiádu v řadě. Něco takového se ještě žádnému českému ani československému modernímu pětibojaři nepodařilo. "Je to hezké a jsem rád, že se mi to podařilo i proto, že vývoj pravidel v moderním pětiboji je hodně dynamický. V Pekingu jsem závodil v trochu jiném sportu, než který mě čeká v Riu. Je to tedy i o přizpůsobivosti, což je taky atribut, který má svoji hodnotu. Jsem na to hrdý," uvedl Svoboda.

Za tři olympijské cykly navíc vyzrál i lidsky. "Před Pekingem jsem byl neuvěřitelně sebevědomý a byl jsem přesvědčený, že jsem nejlepší na světě a zasloužím si být minimálně první, i když to v té době nebyla pravda. Nikdo mi to tehdy nemohl vymluvit a málem se mi to i povedlo, kdybych neměl smůlu na koni," zavzpomínal na rok 2008, v němž ho na olympiádě připravil o medailové naděje parkur.
 
Teď už je podle vlastních slov pokornější. "Jsem schopen odhadnout, co se může stát a že to nemám vždy ve svých rukách," řekl Svoboda.

Zlatou jízdou ho nabudil Krpálek

Na případný start na dalších olympijských hrách v Tokiu 2020 zatím rozhodně nemyslí. "Rio asi budou poslední olympijské hry. Když ale budu zdravý a bude mě to bavit, tak nevylučuji, že se budu modernímu pětiboji věnovat ještě spoustu let. Můj plán je ale takový, že v příštích letech skončím," uvedl Svoboda.
   
Pražský rodák do Ria odletěl s dobrou náladou i proto, že se českým sportovcům na olympiádě celkem daří. Zásluhou judisty Lukáše Krpálka získali i zlatou medaili. "Strašně se mi líbil, bylo to dokonalé vítězství, které mi mimochodem pomohlo ze sebe setřást nervozitu, protože poslední týden mi každé ráno bylo od žaludku docela špatně. Teď, když už letím, tak to ze mě spadlo. A Lukáš mě povzbudil," řekl člen pražské Dukly. "I další ale předvedli úžasné výkony a výsledky," podotknul.

Je nám líto, video expirovalo.
Do Ria odletělo posledních 13 českých sportovců
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články