Následuje
Běžkotoulky

Stěpanovová žádá MOV o výjimku, Mutko napsal Coeovi dopis

Moskva - Ruská běžkyně Julia Stěpanovová požádala Mezinárodní olympijský výbor o výjimku, která by jí dopomohla ke startu na Hrách. Třicetiletá půlkařka pomohla rozluštit dopingový skandál, díky čemuž startovala jako jediná ruská atletka na nedávném mistrovství Evropy. V Riu měla závodit jako neutrální sportovkyně. Nedělní rozhodnutí MOV ji však o tuto šanci připravilo.

Julia Stěpanovová
zdroj: Reuters autor: Michael Dalder

Podle něj totiž nesmí z Ruska na olympiádu nikdo, kdo měl během kariéry problémy s dopingem. A Stěpanovová byla v roce 2013 potrestána za nesrovnalosti v biologickém pasu.

Mezinárodní olympijský výbor ji pozval do Ria jako čestného hosta, to ovšem atletka odmítla. "Nepustili jsme se do toho kvůli pozvánce mezi diváky," napsala v dopise, jenž s manželem adresovali generálnímu řediteli MOV Christophu de Kepperovi.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko chce vyjednat výjimku i pro další atlety. Napsal dopis předsedovi IAAF Sebastianovi Coeovi, aby umožnil start sportovcům, kteří jsou prokazatelně "čistí", a jako příklad uvedl tyčkařku Jelenu Isinbajevovou.

"Z mého pohledu není fér, že kvůli všeobecným dopingovým problémům jsou trestáni i takoví velikáni jako Jelena Isinbajevová, jejíž bezchybnou pověst prokázalo množství dopingových testů," napsal Mutko.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy